Dotacje Rynek wydawniczy

Program Literatura 2021 – wyniki naboru

A oto wyniki tegorocznego naboru dotacji w ramach programu Literatura.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznało dotacje 160 tytułom.Przejrzeliśmy listę. Największą dotację (40 tys. zł) ministerstwo przyznało na opracowanie, wydanie, kolportaż i promocję książki Bunty w łagrach. Polscy więźniowie Gułagu, której wydanie podjęła się Fundacja Ośrodka KARTA.

Najwięcej pieniędzy otrzymało Wydawnictwo Biały Kruk – 158 tys. – na wydanie czterech książek.

Drugie pod tym względem miejsce zajęło Wydawnictwo Marek Derewecki – 115 tys. zł, trzecie – Fundacja hr. Cieszkowskiego – 98,9 tys. zł. Obydwie oficyny wydadzą po cztery tytuły.

Dotacje na cztery książki otrzymała też Fundacja Historia.pl (64 tys. zł), po trzy książki z dotacją wydadzą Wydawnictwo AA (72,92 tys. zł) i Universitas (45,4 tys. zł).

A jakie tytuły cieszyły się uznaniem przyznającego punkty jury? Sądząc po tytułach książek, patriotyczne – 14 tytułów i związane z religią chrześcijańską – 7 tytułów.

Nie chcę oceniać wyników naboru, ale nie rozumiem dlaczego MKDiS przyznał dotację na wydanie Pisma Świętego w komiksie (co prawda nie wiemy, co tytuł ten oznacza, czy komiks – Pismo Święte, czy też publikację o Piśmie Świętym w komiksie).

One thought on “Program Literatura 2021 – wyniki naboru

Dodaj komentarz