Dotacje Rynek wydawniczy

Program „Literatura” – dotacje 2022 roku

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Literatura”. Na 395 zgłoszonych pozycji dotacje otrzymało 150. Wydawcom, których propozycje  otrzymały co najmniej 50 pkt, przysługuje możliwość złożenia odwołania (do 25 lutego).  

Wyniki naboru znaleźć można pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/literatura4


Sprawdziliśmy, które wydawnictwa otrzymały największe dofinansowania. Zaskoczenia nie ma. Powtarzają się te same firmy, co wcześniej.

130 tys. zł. otrzymał Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego na wydanie 5 pozycji, w tym Dziadów Adama Mickiewicza w nowym krytycznym opracowaniu (40 tys. zł).

Na miejscu drugim Biały Kruk Sp.z o.o. – 124 tys. zł. również na wydane 4 tytułów, wśród których znajdziemy biografię Ignacego Łukasiewicza w 200-lecie jego urodzin (34,0 tys. zł.) oraz Romantyzm Bohdana Urbankowskiego w 200-lecie polskiego romantyzmu (34,0 tys. zł.).

Na miejscu trzecim Wydawnictwo Marek Derewiecki – 116 tys. zł na aż 6 tytułów, w tym
wydanie i promocję książki i e-booka: WładysławTatarkiewicz, Dzienniki, t. III, lata 1969-1977 (40,0 tys. zł.) oraz na przekład, wydanie, promocję książki i e-booka: Northrop Frye, Straszliwa symetria. Studium twórczości Williama Blake`a (34,0 tys. zł.)

Kolejne to Fundacja Ośrodka KARTA – 111,62 tys. (4 tytuły) oraz Fronda PL Sp.z o.o na trzy książki – 79,8 tys. zł., z czego na wydanie książki w wersji papierowej i e-booka: Apokalipsa św. Jana. List do siedmiu kościołów ks. Waldemara Chrostowskiego przypada 26,6 tys. zł. (tu ciekawostka – wszystkie książki otrzymały taka samą dotację).

Dotacje na cztery pozycje otrzymały Zakład Narodowy im. Ossolińskich (na kwotę 55,14 tys. zł) oraz fundacja Kwartalnika “Wyklęci” na wydanie i rozpowszechnianie IV-VII tomów Dzieł zebranych prof. Feliksa Konecznego (po 13.3 tys. każdy) – w sumie 52, tys. zł

Dotacje na trzy książki uzyskało TAiWPN Universitas oraz Towarzystwo Więź (w tym na wydanie książki Roberta Jarockiego Od Patka do Kuronia. O burzliwym życiu mec. Anieli Steinsbergowej; w sumie 66,218 tys. zł.), na dwie m.in. Dressler Dublin sp. z o.o., Biuro Literackie (w tym na wydanie książki Tadeusza Różewicza Tekstyodzyskane), Wydawnictwo DiG Iwona Dacka-Górzyńska, S. Górzyński Sp.j. (w tym na Polacy pochowani na cmentarzu Pere Lachaise w Paryżu), Pewne Wydawnictwo. Adam Cedro na dwie książki poświęcone Norwidowi.

A które wydawnictwa nic nie dostały? – m.in. Fundacja “Terytoria Książki” i Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o. Nie znalazło się również pieniędzy ma siódmy (ostatni) tom Sztuki polskiej 1900-2020 autorstwa prof. Wojciecha Włodarczyka (Wydawnictwo ARKADY Sp. z o.o.). Za to znalazły się dla Naukowego Towarzystwa Tomistycznego na Biblijny ślad pięty. Na tropach Antychrysta (15,05 tys. zł.; uwaga: sugeruję się tylko tytułem…)

Teraz czekamy na kolejną listę, która uwzględni ewentualne odwołania.


One thought on “Program „Literatura” – dotacje 2022 roku

Dodaj komentarz