Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – 1-15 kwietnia 2021

Na liście bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe za połowę kwietnia zostały z ubiegłej listy tylko trzy tytuły. Na drugim utrzymała się Szamańska choroba Jacka Hugo-Badera (HBM Hugo-Bader Media), z szóstego na siódme spadła Najada – debiut Zyty Oryszyn (Drzazgi), z trzynastego na ósme awansował przejmujący Raport Brodecka Manu Larceneta (Mandioca).1. Na pierwszym Mój szef. Mój As Melissy Darwood (wyd. Melissa Darwood) – kontynuacja bestsellerowej komedii romantycznej „Mój szef”, którą pokochały tysiące kobiet. Gorące sceny, humor i bohaterowie, których nie da się zapomnieć.


2. Szamańska choroba, Jacek Hugo-Bader (HBM Hugo-Bader Media): To nie jest zwyczajne wygrzewanie ciała w parze i ukropie, ale szamańska tortura w chacie potu, doprowadzanie samego siebie przez fizyczną udrękę do ekstazy, rytuał ognia i wody, w którym wrzaski i wycie kobiet mieszają się z gardłowym śpiewem szamanów. To przerażający, diabelski dźwięk o nieludzko niskiej częstotliwości, przy którym ciarki latają po plecach. Nazywają to chripłopienijem, czyli śpiewem rzężącym, chrypiącym, czy też charczącym, a u nas – śpiewem gardłowym. Chociaż wyobraźnia podpowiada, że to melodia, którą wyrywają komuś z brzucha, pieśń konającego na torturach.
A z chaty co chwila wybiega któraś z kobiet i zupełnie goła, zataczając się gna jak szalona z rozkudlonym łbem przez dziedziniec, pada na ziemię, wykrzykuje coś niezrozumiale, a potem cichnie, mokrą twarz, piersi i brzuch maże brudnymi od ziemi rękoma i wraca do gorącej jak piekło chaty.
Kolejna magiczna noc. Pełna szaleństwa, krzyku, płaczu i zawodzenia.

(fragment książki Szamańska choroba, Jacek Hugo-Bader)


3. Sempre Susan. Wspomnienie o Susan Sontag, Sigrid Nunez Nunez (wyd. Pauza): „Chodzi o szczegół” – mawiała Susan Sontag, mając na myśli różnicę między prozą a reportażem i na korzyść tego drugiego. Byłaby więc chyba zadowolona, czytając opowieść Sigrid Nunez: utkaną z konkretów, drobnych „dostrzeżeń”, które udało jej się zebrać, by stworzyć z nich szczery obraz niepogodzonej z własnym odchodzeniem Sontag. Napisany bez przekraczania granic, z empatią i precyzją potrzebną do oddzielenia tego, co intymne, od tego, co powinno pozostać niedopowiedziane. To nie jest biografia. To relacja z dyskretnego towarzyszenia sobie w życiu dwóch pisarek, które bardzo wiele różni, ale łączy coś niesłychanie ważnego: bezkompromisowa szczerość. Taka, która pozwala zobaczyć w drugim człowieku jego wady i zalety, w całej ich ostrości, jednocześnie nie oceniając. I zapisać to doświadczenie dokładnie taką liczbą słów, jaka jest potrzebna, by opowiedzieć o tej nieoczywistej przyjaźni.
Magdalena Kicińska, reporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu opinii”


4. Opowiadania prawie wszystkie, Edgar Alan Poe (Marginesy): Gratka dla miłośników grozy, budzący dreszcz powrót do źródeł – trzydzieści dziewięć opowiadań, będących prawdziwą mieszanką wybuchową, która nieustannie zniewala kolejne pokolenia czytelników.
Poe powraca w mistrzowskim przekładzie. Sławomir Studniarz, uhonorowany Nagrodą “Literatury na Świecie”, znakomicie oddaje walory językowe i literackie oryginału. Obok słynnych opowiadań, jak choćby: “Zagłada domu Usherów”, “Maska czerwonego moru”, “Studnia i wahadło” czy “Czarny kot”, w zbiorze znalazły się również teksty mniej znane: “Eleonora”, “Żabi skoczek”, “Król Mór”, “System doktora Pierza i profesora Smoły” czy “Złoty żuk”.


5. Świat bez kobiet, Agnieszka Graff (Marginesy): Od pierwszego wydania Świata bez kobiet minęło 20 lat. Wiele się zmieniło na lepsze – ale równie wiele na znacznie gorsze. Przeżywamy dziś apogeum procesu, którego wczesną fazę Agnieszka Graff diagnozowała. Nie zaczęła się wtedy dyskusja o prawach kobiet, bo ją przerywano i ośmieszano. Dziś widać, że nie przez przypadek. Milczenie to nieodłączna część układu politycznego: po 1989 roku budowano nad Wisłą demokrację, ale z pominięciem praw kobiet. Niemal całkowity zakaz aborcji wprowadzony w 1993 roku, nazywany „kompromisem”, miał ów porządek społeczny stabilizować.
Teraz feminizm jest zjawiskiem masowym, choć osoby popierające te postulaty nie zawsze się za feministki i feministów uważają. Powstały Partia Kobiet i Kongres Kobiet, są Manify i Strajk Kobiet. Po drugiej stronie barykady znajduje się antyfeminizm – podszyty nacjonalizmem, zawsze w zestawie z homofobią, nazywany też walką z „ideologią gender”. Rządy PiS pod rękę z Ordo Iuris zafundowały Polkom prawdziwą jazdę bez trzymanki. W odpowiedzi zrodził się potężny ruch kobiecy zdolny wyprowadzić na ulice setki tysięcy osób.
Graff nie podaje recept i unika pouczeń. Daje narzędzia i pokazuje, jak (jeszcze, niestety) jest. Nowe wydanie zawiera kilka esejów z późniejszych lat: o narodowych obsesjach wokół seksualności, o polskim katolicyzmie i buncie kobiet.


6. Perfekcyjni do bólu. Jak uwolnić się od perfekcjonizmu maskującego depresję i odzyskać zdrowie, Margaret Robinson Rutherford (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego): książka skierowana do osób skrajnie samokrytycznych, napędzanych nierealistycznymi wymaganiami wobec siebie i jednocześnie cierpiących w samotności. Margaret Robinson Rutherford pokazuje, jak krok po kroku zrozumieć perfekcjonizm i ukrytą za nim depresję.


7.  Najada, Zyta Oryszyn (Drzazgi): Debiut Zyty Oryszyn z 1970 roku to napisana z czułością, ale niepozbawiona stylistycznej brawury opowieść o życiu na wsi. Opowieść, w której karty na pozór są już rozdane, a role i tożsamości, także płciowe, raz na zawsze przypisane, lecz mimo to życie tchnie, kędy chce, nie zważając na to, co esencjalne. Po pięćdziesięciu latach od pierwszego wydania Najadę czyta się jako przeciwwagę wobec tworzonego przez mężczyzn kanonu literatury chłopskiej. Myśliwski, Pilot, Redliński? Owszem, ale przede wszystkim Oryszyn.


8. Raport Brodecka, Manu Larcenet (Mandioca): Komiks nagrodzony prestiżową nagrodą Landerneau. Przetłumaczony na 11 języków. Sprzedany w samej tylko Francji w 200 000 egzemplarzy! Genialny „Raport Brodecka” wreszcie w Polsce!
Kończy się wojna, Brodeck wraca z obozu koncentracyjnego do miasteczka, w którym mieszkał przed wojną, w którym zostawił ukochaną i nadzieję na lepsze życie. Nadzieja o ponownym spotkaniu trzymała go przy życiu w trakcie obozowej beznadziei…
Larcenet w niepowtarzalnym stylu pokazał przejmującą historię Brodecka, ohydę ludzkiej natury zestawiając z pięknem górskiej przyrody.
Raport Brodecka to dochodzenie w sprawie ludzkiej duszy, bo w komiksie nie poznamy nazw miejsc, ani nikt nie powie, o która wojnę chodzi. Każda obnaża mroki ludzkiej duszy. A mrok i czerń rysunków Larceneta wydobyły barbarzyństwo ludzi w mistrzowski sposób.


7. Salve Femina, praca zbiorowa (Albus): ilustrowana książka zawierająca ponad sto portretów ważnych/wpływowych Polek, które w ostatnim stuleciu walczyły o równouprawnienie kobiet i weszły na zawsze do historii polskiego feminizmu. Na portretach, prezentowanych chronologicznie, znajdziemy m.in. wizerunki Marii Konopnickiej, Narcyzy Żmichowskiej, Kazimiery Bujwidowej, Marii Dulębianki, ale także wiele współczesnych bohaterek, jak np. uczestniczki Strajku Kobiet. Salve Femina to również skarbnica feministycznych cytatów odzwierciedlających najważniejsze, często wyjątkowe, zasługi bohaterek. Książka przypomina jak trudna była i jest droga do pełnej równości, do uznania że Polki mają nie tylko wybitne zasługi ale i prawa równe z mężczyznami.


10. Szczepionka na koronawirusa – zagrożenie dla ludzkości? Chris Klinsky (Wyd. św. Tomasza): Pod płaszczykiem walki z COVID-19 i ratowaniem ludzi przez lockdowny i szczepienia ogranicza się ludzką wolność, odbiera własność, nie pozwala pracować, zmusza się do podawania wrażliwych danych, wymusza na obywatelach poddawanie się eksperymentom medycznym, podporządkowuje się społeczeństwa interesom koncernów medycznych, znanych z tego, że zysk za wszelką cenę jest dla nich priorytetem.


Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Ulicznicy, Paolo Pasolini (Oficyna s.c.)
12. Łatwo być miłym, Francesca Pirrone (Muchomor)
13. Pieśń o Cimurze, Andrej Adamowicz (KEW)
14. M jak morze, Joanna Concejo (Format)
15. Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero, Magdalena Rittenhouseeter (Czarne)
16. Dekalog leczenia depresji, Marcin Siwek (Item Publishing)
17. Tradycje i sztuka kulinarna Chin. Historia, zwyczaje, smak, Ksawery Burski (Dialog)
18. Jak powstała bomba atomowa, Richard Rhodes (Marginesy)
19. Dzieje handlu żydowskiego na ziemiach polskich. Tom 2, Ignacy Schiper (Klinika Języka)
20. Na rodzinnym jedwabnym szlaku. Historia Henryka i Stanisławy Witaczków, rodzeństwa z Milanówka, Joanna Prosińska-Gierszan (Volumen)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

Dodaj komentarz