Muzeum to nie tylko wystawy, wernisaże, pokazy. Prawdziwe tajemnice kryją się w magazynach. Książki, rękopisy, fotografie, dzieła sztuki, zabytkowe meble, ale i rzeczy codziennego użytku – milczący świadkowie zwyczajnych i dramatycznych wydarzeń, strażnicy pamięci o kolejnych właścicielach i czasach, które minęły. Nasze najcenniejsze zbiory opowieści. To właśnie im Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza poświęciło serię filmów. Każdy z jedenastu odcinków cyklu opowie o jednym z przedmiotów przechowywanych w magazynach poszczególnych działów.
Odcinek trzeci – Przepowiednia
Wyprawa Odyseusza w mroczne podziemia Hadesu, proroctwa, symbole, mityczne postaci – o niezwykłym obrazie młodego Wojciecha Weissa mówi dr Łukasz Kossowski, kierownik Działu Sztuki Muzeum Literatury.
- Obejrzyj film nr 1 – “Pan Tadeusz” z pieskami
- Obejrzyj film nr 2 – Mezalinas
Zbiory Muzeum Literatury
Jednym z kluczowych zadań Muzeum Literatury jest gromadzenie obiektów związanych z polskim środowiskiem literackim. Główny kierunek budowania kolekcji to literatura polska XIX i XX wieku.
O wyjątkowości zbiorów Muzeum stanowi ich różnorodność. W magazynach kryją się rękopisy, autorskie maszynopisy, księgozbiory, fotografie, pamiątki, dzieła sztuki, materiały audiowizualne oraz archiwalia i artefakty.
Fundament zbiorów Muzeum stanowi bogata kolekcja związana z Adamem Mickiewiczem. Szczególne zainteresowanie tym poetą jest wynikiem historii instytucji, która w swoich początkach była Muzeum biograficznym Mickiewicza. Zbiory te stanowią dziś jeden z najpoważniejszych materiałów do badań nad epoką romantyzmu i dziełem Mickiewicza.
Wśród najcenniejszych zbiorów literackich znajdują się rękopisy po Stefanie Żeromskim i Henryku Sienkiewiczu. Muzeum przechowuje także kolekcje rękopisów, pamiątek, fotografii i księgozbiorów po Julianie Tuwimie, Brunonie Schulzu, Konstantym I. Gałczyńskim, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Julianie Przybosiu, Władysławie Broniewskim, Marii Dąbrowskiej, Mironie Białoszewskim, Tadeuszu Różewiczu, Stanisławie Grochowiaku. Dział Dokumentacji Fotograficznej gromadzi ikonografię literacką, na którą składają się wizerunki pisarzy, osób z ich rodzin i kręgu czy ilustracje ich twórczości. Do najcenniejszych kolekcji należą albumy fotografii ze spuścizny po Józefie Mickiewiczu, synu Adama, zbiór ikonografii związanej z Juliuszem Słowackim oraz portrety Henryka Sienkiewicza i jego rodziny. Największe kolekcje fotografii związane są z takimi nazwiskami jak Witold Gombrowicz, Krzysztof Kamil Baczyński, Melchior Wańkowicz czy August Zamoyski.
Poza archiwami literackimi Muzeum posiada także kolekcje sztuki skupionej wokół dzieł epoki romantyzmu i Młodej Polski. W magazynach Działu Sztuki przechowywana jest największa na świecie kolekcja dzieł plastycznych Brunona Schulza, w tym jedyny zachowany obraz olejny artysty.
W zbiorach znajduje się także bogate archiwum nagrań audiowizualnych będące bazą wywiadów z czołowymi postaciami literatury polskiej.
(info Muzeum Literatury)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.
2 thoughts on “Zbiory opowieści. Miniserial Muzeum Literatury – “Przepowiednia””