Konkursy Konkursy literackie

Startuje konkurs Wydawnictwa Warstwy „Proza nieobca” na powieść lub zbiór opowiadań

Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy zapraszają wszystkich piszących do udziału w konkursie na powieść bądź zbiór opowiadań. Nagrodą jest wydanie książki w serii „Proza nieobca” Wydawnictwa Warstwy.


Konkurs skierowany jest do wszystkich autorek i autorów prozy, zarówno debiutujących, jak i tych, którzy mają już w swoim dorobku publikacje książkowe. Organizatorzy nie narzucają tematyki, nie stawiają ograniczeń gatunkowych, przygotowali za to kilka wytycznych:

  • zgłaszać można powieści / zbiory opowiadań wcześniej niepublikowane
  • nadesłane teksty muszą być dłuższe niż 280 000 znaków ze spacjami
  • akcja powieści / opowiadań musi być powiązana z Wrocławiem
  • akcja powieści / opowiadań musi toczyć się w znacznej części po 1945 roku.

Termin nadsyłania prac mija 31 grudnia 2021. Teksty wysyłać można wyłącznie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie www.wydawnictwowarstwy.pl i www.literatura.wroclaw.pl

Laureatkę bądź laureata, których poznamy do 4 kwietnia 2021 roku, wskaże jury w składzie:
Irek Grin – dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury oraz Fundacji Olgi Tokarczuk, redaktor naczelny Wydawnictwa Warstwy. Menadżer kultury, organizator i pomysłodawca festiwali literackich, kurator programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz koordynator Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.

Paweł Mackiewicz (1980) – dr hab., prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książek: Pisane osobno. O poezji polskiej lat pierwszych (2010), „W kraju pełnym tematów. Kazimierz Wyka jako krytyk poezji” (2012), Małe i mniejsze. Notatki o najnowszej poezji i krytyce (2013), Sequel. O poezji Marcina Sendeckiego (2015), Spór o realizm. 1945–1948 (2020); opracował tomy Kazimierza Wyki: Tylnym pomostem. Felietony zebrane (2014) oraz Wybór pism (seria „Biblioteka Narodowa” 2019), a także kilka wyborów poezji, m. in. Marcin Sendeckiego Pamiątka z celulozy. Wybór wierszy (2014). Mieszka w Legnicy.

Justyna Sobolewska (1972) – krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. Autorka zbioru esejów Książka o czytaniu, wyboru opowiadań Kornela Filipowicza Moja kochana, dumna prowincja i biografii pisarza Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu. Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Agnieszka Wolny-Hamkało (1979) – poetka, prozaiczka i dramatopisarka. Opublikowała cztery powieści (w tym w 2019 Lato Adeli), dziesięć książek poetyckich (najnowszy to wydany w 2021 roku tom Raster Lichtensteina) oraz cztery książki dla dzieci (najnowsza to Gdzie jest noc z 2019). Jest autorką kilku sztuk teatralnych wystawianych m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Muzycznym Capitol i Instytucie Grotowskiego. Kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Mieszka we Wrocławiu.O serii „Proza nieobca”:
„Proza nieobca” to seria prozatorska Wydawnictwa Warstwy, której założeniem jest prezentowanie literatury współczesnej, krytycznej, nieszablonowej i propagującej refleksję nad stanem Polski i Europy. W skład serii wchodzą książki polskie i zagraniczne, debiuty, jak i książki uznanych autorów. Do tej pory w ramach serii ukazały się powieści Tak blisko Wiesława Waszkiewicza i Saga lwowska oraz Magnetym Petro Jacenki, Cerebro Andrija Bondara, Wdech i wydech Dominiki Horodeckiej (nominowana do Nagrody Gdynia 2020) oraz Dom dla Doma Wiktorii Ameliny.

Więcej informacji o konkursie i nowościach wydawniczych Wydawnictwa Warstwy dostępne na stronach: www.wydawnictwowarstwy.pl lub www.literatura.wroclaw.pl bądź na Facebooku Warstw.

(info WDL)

Dodaj komentarz