Publikacje elektroniczne Rynek wydawniczy

Dobry czy zły doktor? Rusza trzeci sezon „Śledztwa Pisma”

15 czerwca miała miejsce premiera pierwszego odcinka trzeciego sezonu reporterskiego serialu „Śledztwo Pisma”. W kolejnej odsłonie reportażu autorka porusza temat seksualności Polaków, przyglądając się wybitnemu specjaliście, którzy przed laty stał się bohaterem głośnego skandalu. Odcinek premierowy będzie dostępny na Magazynpismo.pl i w aplikacji Audioteki, która została już po raz trzeci partnerem strategicznym projektu.


Wątpliwe terapie. Molestowanie seksualne. Głośne sprawy kryminalne. Tajemnice z seksuologicznych gabinetów. Granice etyki i solidarności zawodowej. Seksualność Polaków. Trzeci sezon „Śledztwa Pisma” to reporterska historia, opowiedziana w sześciu odcinkach. Jej bohaterem jest jeden z twórców polskiej seksuologii, wybitny specjalista, który przed laty stał się bohaterem skandalu. Medialna afera nie pogrzebała jednak jego kariery. Gdy do rąk autorki trzeciego sezonu „Śledztwa”, Igi Dzieciuchowicz, trafiają dokumenty, z których wynika, że seksuolog wystawił pozytywne opinie mężczyznom oskarżonym przez partnerki o molestowanie córek, postanawia podążyć jego tropem.

Podczas wielomiesięcznego śledztwa autorka rozmawia z pacjentami doktora, jego studentami, współpracownikami, koleżankami i kolegami po fachu. Drobiazgowo analizuje oskarżenia i dokumenty ze spraw, które toczyły się przeciwko wybitnemu specjaliście, aby finalnie móc odpowiedzieć na pytanie, czy wszystkie nagłośnione przez media oskarżenia, to pojedyncze „przypadki przy pracy”, czy wierzchołek góry lodowej.

Polacy i seks

Trzeci sezon Śledztwa Pisma to również analiza i zgłębienie arkan pracy seksuologa oraz intymnych problemów jego pacjentów. W trakcie audioserialu, autorka przedstawia słuchaczom kwestie oziębłości seksualnej, niezgodności płci, molestowania, granic oskarżeń o pedofilię czy przemocy w relacjach. Opowiada o tym, jak zmieniała się polska seksuologia, sprawdza, jak wygląda przygotowanie do zawodu i jaką funkcję pełnią seksuolodzy w procesach o gwałt, pedofilię czy molestowanie. Przygląda się również katalogowi największych problemów seksuologicznych Polaków.

Premierowy odcinek można odsłuchać bezpłatnie w aplikacji Audioteki oraz na stronie magazynpismo.pl. Kolejne odcinki będą dostępne co wtorek, dla prenumeratorów i subskrybentów miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” oraz subskrybentów Audioteka Klub.


Odcinek 1. Profesor z wibratorem
Do Igi Dzieciuchowicz, autorki trzeciego sezonu Śledztwa Pisma, zgłaszają się zrozpaczone matki. Twierdzą, że ich córki padły ofiarą molestowania seksualnego w rodzinie, a mimo to wciąż są narażone na kontakt z ojcami, którzy je krzywdzą. Choć sprawy pochodzą z różnych części kraju, w dokumentach sądowych przewija się jedno nazwisko. Biegłym we wszystkich przypadkach jest lekarz, który przed laty był bohaterem słynnego skandalu w świecie seksuologii.

Matki są zaniepokojone, że w sprawach ich dzieci opiniował ekspert, który sam został oskarżony o molestowanie. Czy seksuolog rzeczywiście dopuścił się nadużyć? A może został niesłusznie oskarżony i padł ofiarą medialnego linczu? Czy udowodniono mu winę?

Dziennikarka rozpoczyna swoje śledztwo i rusza tropem lekarza. Dociera do pacjentki, która opowiedziała o kontrowersyjnej metodzie, jaką doktor stosował w swoim gabinecie. Czy wibratorem można wyleczyć z oziębłości?
Posłuchajcie pierwszego odcinka Śledztwa!


„Śledztwo Pisma” to polski reporterski serial podcastowy. Jego producentem jest Fundacja Pismo, wydawca miesięcznika „Pismo”. Pierwszy sezon, autorstwa Mirka Wlekłego, miał premierę 18 października 2019 roku. Drugi sezon został wyemitowany rok później, w październiku i listopadzie 2020 roku. Jego autorka, Barbara Sowa, otrzymała nagrodę Grand Press w kategorii najlepszy reportaż radiowy. Odcinki obu sezonów zostały odsłuchane łącznie ponad milion sto tysięcy razy przez ponad dwieście tysięcy użytkowników i użytkowniczek.

Autorką nowego sezonu jest Iga Dzieciuchowicz. Producentami są Piotr Nesterowicz i Barbara Sowa. Koordynacja projektu: Mateusz Roesler. Weryfikacja informacji: Marcin Czajkowski. Grafika: Dorota Piechocińska. Nagrania rozmówców wstępnie opracował Stanisław Dec. Muzyka: Wojtek Wierzba oraz zasoby biblioteki AudioNetwork. Lektorzy: Agata Turkot i Miłogost Reczek. Realizacja dźwięku: Maciej Zych i Wojciech Pątkiewicz. Nagrań dokonano w studiu Osorno.

Partnerem strategicznym trzeciego sezonu jest Audioteka.


Audioteka Klub – usługa, która daje dostęp do biblioteki ponad 5 000 audiobooków w ramach miesięcznego abonamentu. Dołączając do Audioteka Klub, słuchacz otrzymuje również możliwość zakupu ponad 10 000 tytułów dostępnych w Audiotece ze specjalną, stałą zniżką. Klubowicze zyskują również szereg przywilejów, m.in. możliwość dzielenia się zakupionymi audiobookami z członkami rodziny czy wcześniejszy dostęp do audioseriali, premier i podcastów.

Fundacja Pismo, wydawca miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (magazynpismo.pl) oraz producent „Śledztwa Pisma” (sledztwopisma.pl), pierwszego polskiego reporterskiego serialu podcastowego.


Iga Dzieciuchowicz (ur. 1983), reporterka i feministka, z wykształcenia teatrolożka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Przez kilka lat była recenzentką „Gazety Teatralnej. Didaskalia” i portalu e-teatr, potem współpracowała z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Od 2016 roku redaktorka „Codziennika Feministycznego”. Autorka trzeciego sezonu „Śledztwa Pisma”. Wraz z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetką jest współautorką książki Bartoszewski. Droga. Jej reportaże ukazały się m.in. w „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym” i Onecie; jest stałą felietonistką miesięcznika „Kraków”. W swoich tekstach porusza tematykę praw kobiet i dyskryminacji ze względu na płeć; poszukuje bohaterek, które uwierzyły w swoją sprawczość i siłę. Interesują ją historie wykluczonych i wszystkich tych, którzy nie akceptują swoich życiorysów – mniejszości seksualnych oraz osób z doświadczeniem przemocy domowej i seksualnej czy skrzywdzonych przez polski wymiar sprawiedliwości.

Dodaj komentarz