Historia książki i druku Rynek wydawniczy

Biblioteki i muzea w Wielkiej Brytanii łączą siły, by ocalić zbiór literackich rękopisów przed prywatnymi nabywcami i wywiezieniem z kraju

Od British Library po Brontë Parsonage Museum, konsorcjum bibliotek i muzeów połączyło siły w „bezprecedensowym” wysiłku zebrania 15 milionów funtów, by zachować przed rozproszeniem i wywiezieniem z Wielkiej Brytanii „niezwykle ważnego” zbioru rękopisów literackich.

Plan powstał po ogłoszeniu w zeszłym miesiącu, że „zagubiona” biblioteka z Honresfield zostanie wystawiona na aukcję w Sotheby’s. Prawie całkowicie niedostępną od 1939 roku bibliotekę zebrali wiktoriańscy przemysłowcy William i Alfred Law na przełomie XIX i XX wieku.

Inicjatywę mającą zapobiec przejęciu „bezcennych” rękopisów pisarzy, w tym sióstr Brontë, Jane Austen, Waltera Scotta i Roberta Burnsa w prywatne ręce, jest organizacja charytatywna Friends of the National Libraries (FNL). Zawiązane są z nią takie instytucje jak Bodleian, British Library i National Library of Scotland oraz mniejsze organizacje, takie jak Abbotsford, Dom Waltera Scotta w Melrose; Dom Jane Austen w Chawton, Brontë Parsonage Museum w Haworth oraz Robert Burns Birthplace Museum w Alloway.

FNL zwróciło sie o wsparcie finansowe zarówno do prywatnych, jak i publicznych darczyńców, rozpoczyna też akcję społecznościową, planując zebrać około 15 milionów funtów na zakup biblioteki.

Biblioteka z Honresfield zawiera nie tylko „niezwykle rzadki” rękopis wiersza Emily Brontë, uważany niegdyś przez wielu badaczy za zaginiony, wiele notatek, szkice, listy i książki Brontë, ale też, co dopiero teraz ujawniono, „niezwykle cenne” listy Austen do jej siostry Cassandry. Większość wczesnych listów Austen znajduje sie w Bibliotece Morgana w Nowym Jorku.

Kompletny rękopis roboczy powieści Waltera Scotta Rob Roy (Biblioteka z Honresfield (fot. Sotheby’s)

Biblioteka szczyci się też zbiorem ponad 500 rękopisów, pierwszych wydań i listów, w tym kompletnym roboczym rękopisem kultowej powieści sir Waltera Scotta Rob Roy, oraz odręcznym tomem wierszy Roberta Burnsa.

Według FNL prywatna biblioteka literatury brytyjskiej o takim znaczeniu od dziesięcioleci nie była wystawiana na otwartym rynku i raczej nie pojawi się ponownie.

Sprzedawcy i Sotheby’s zgodzili się przełożyć licytację pierwszej część biblioteki, zaplanowaną na lipiec, aby pomóc NFL zebrać fundusze. Po ewentualnym kupnie zbiory mają być przekazane odpowiednim instytucjom w całej Wielkiej Brytanii – np. listy Austen w Hampshire, materiały Brontë w Haworth, a rękopisy Scotta w Roxburghshire.

[info wg Guardian, na zdjęciu urodzinowe wpisy Emily i Anne Brontë z 1841, ze szkicami Emily (Biblioteka z Honresfield), fot. Sotheby’s]

Dodaj komentarz