Odeszli od nas

Zmarł łotewski pisarz Slava Se

Z powodu powikłań po koronawirusie zmarł łotewski pisarz Wiaczesław Sołdatienko, znany pod pseudonimem Slava Se. Miał 52 lata, czytamy w jego grupie na stronie VKontakte.

Na początku czerwca Sołdatienko trafił na oddział intensywnej terapii Centralnego Szpitala w Rydze z ciężkim objawami COVID-19 (zdiagnozowano u niego obustronne zapalenie płuc z 60% zajęciem płuc). 

Wiaczesław Sołdatienko urodził się 6 kwietnia 1969 roku w Rydze. Tam ukończył Wydział Psychologii Międzynarodowego Instytutu Psychologii Praktycznej. Jednocześnie pracował jako psychofizjolog w komisji lekarskiej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Łotwy. Po ukończeniu studiów zajmował się interpretacją testów psychologicznych w służbie rekrutacyjnej. Później zajmował się marketingiem, był członkiem rad nadzorczych w kilku przedsiębiorstwach. W pewnym momencie porzucił tego typu pracę, stając się… hydraulikiem.  

Zyskał popularność, pisząc na swoim blogu opowiadania i różnego typu uwagi i spostrzeżeni, na które uwagę zwróciło wydawnictwo AST, proponując, że wyda je w formie książki. Jego debiutem jest zbiór Сантехник, его кот, жена и другие подробности (Hydraulik, jego kot, żona i inne szczegóły, tyt. ang.  The Plumber, His Cat, Wife and Other Details). Książka stała się bestsellerem, zaliczając 100 tys. sprzedanych egzemplarzy. 

W 2010 roku otrzymał nagrodę Imhonet Internet Service Prize w nominacji Ulubiony Dziennikarz. W tym samym roku ukazała się jego nieoficjalna kolekcja miniatur literackich, które w latach 2010–2011 ukazywały się w jego blogu na LiveJournal. W 2011 roku ukazała się druga książka pisarza Ewa. Slava Se był między innymi współautorem scenariusza do filmu Джентльмены, удачи! (Dżentelmeni, powodzenia!). We wrześniu miała się odbyć premiera jego sztuki Półtora fortepianu.

(źródło Kommersant, fot. Dasza Buriakina)

Dodaj komentarz