Konkursy Rynek wydawniczy

Rozstrzygnięcie 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Warszawa nagrodziła najlepsze autorki i autorów literatury współczesnej oraz ich książki, wydane w ubiegłym roku. Wśród laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy są: Zyta Rudzka, Radosław Jurczak, Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Grzegorz Piątek. Joanna Rudniańska otrzymała tytuł Warszawskiej twórczyni.


Werdykt jury poznaliśmy podczas otwartego dla publiczności wydarzenia na Bulwarach Wiślanych. Wyniki tegorocznego konkursu zostały ogłoszone z pokładu literackiej barki. Laureatów wyłoniło jury w składzie: Justyna Sobolewska (Przewodnicząca Jury), Maciej Jakubowiak (Sekretarz Jury), Anna Kramek-Klicka, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak. Nagrody pieniężne trafią nie tylko do laureatów, ale i nominowanych autorów i autorek.

Laureatki/laureaci 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Warszawska twórczyni
Joanna Rudniańska

Proza
Zyta Rudzka Tkanki miękkie, W.A.B

Poezja
Radosław Jurczak Zakłady holenderskie, Biuro Literackie

Literatura dziecięca (tekst i ilustracje)
Aleksandra i Daniel Mizielińscy Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych, Wydawnictwo Dwie Siostry

Książka o tematyce warszawskiej
Grzegorz Piątek Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949, W.A.B


O nagrodzonych:
Zyta Rudzka, nagrodzona w kategorii proza za powieść Tkanki miękkie, jest nie tylko uznaną pisarką, ale również scenarzystką i psycholożką, tworzącą od wczesnych lat 90. XX wieku i to już drugi raz, kiedy znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tkanki miękkie, w której swoją charakterystyczną i znakomitą ostrą frazą kreśli portret mężczyzny w czasach słabości, to kolejny sukces Zyty Rudzkiej i na pewno nie ostatni! Wcześniej autorka została doceniona za powieść Krótka wymiana ognia – Tygodnik Polityka uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych polskich powieści dekady.


W kategorii poezja laureatem został Radosław Jurczak. Zwycięski tomik Zakłady holenderskie to drugi w dorobku tego poety młodego pokolenia. Autor zabiera nas w nim w podróż w nieznane, w przyszłość, wprowadza do poezji język fizyki i cybernetyki, a jednocześnie toczy się tu fascynująca gra z tradycją poetycką. Zakłady holenderskie otrzymały nominację nie tylko do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2021, ale również do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i do Nagrody Literackiej Gdynia.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, laureaci w kategorii literatura dziecięca za Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych to graficy i ilustratorzy cenieni nie tylko na polskim, ale również międzynarodowym rynku czytelniczym oraz znani bardzo szerokiemu gronu odbiorców przede wszystkim z publikacji Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata. W książce Którędy do Yellowstone? natomiast autorzy zaprosili czytelników w nową podróż dookoła świata – przez parki narodowe od Yellowstone przez Grenlandię po Komodo. Aleksandra i Daniel Mizielińscy połączyli ze sobą komiks, pełne szczegółów rozkładówki, rysowany zielnik oraz czarno-białe ryciny inspirowane dawnymi księgami przyrodniczymi.

W kategorii książka o tematyce warszawskiej laureatem został Grzegorz Piątek i jego Najlepsze miasto świata, które opowiada o fenomenie budowy całkiem nowego miasta na gruzach dawnej Warszawy. Autor koncentruje się na planach i sporach o odbudowę oraz na wyzwaniach, przed jakimi tuż po zakończeniu wojny stanęli urbaniści i architekci BOS-u. Grzegorz Piątek jest nie tylko pisarzem, przede wszystkim architektem, krytykiem i historykiem architektury. W latach 2005–2011 pełnił funkcję redaktora miesięcznika „Architektura-Murator”, a od 2011 jest członkiem zarządu Fundacji Centrum Architektury. Za swoją poprzednią książkę o Warszawie pt. Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego został uhonorowany m.in. 10. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.

Warszawski twórca/twórczyni to specjalne wyróżnienie stworzone z myślą o wybitnych pisarkach i pisarzach związanych w szczególny sposób z Warszawą. W tym roku tytuł przypadł Joannie Rudniańskiej, tworzącej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jej utwory zostały już wcześniej docenione przez jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (w 2013 roku w kategorii literatury dziecięcej nominowana została jej książka XY). Warszawska twórczyni jest również laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka, a jej dwie książki – XY oraz Bajka o Wojnie – zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

(info m.st. Warszawa)

Dodaj komentarz