Rynek wydawniczy

Aleksander Świętochowski i Tytus Chałubiński w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie

Tradycyjna WIOSNA LITERATURY w GOŁOTCZYZNIE (w ubiegłym roku odwołana z powodu pandemii), w tym roku odbyła się 17 i 18 czerwca 2021 z bogatym programem literackim i historycznym. Podjęte tematy pierwszego dnia to 101. rocznica Bitwy Warszawskiej, a także Rok Norwidowski (w 200 rocznicę urodzin poety). W upalny czerwcowy dzień atrakcją stał się plenerowy koncert Wojtka GĘSICKIEGO, z poezją Norwida.

Następnego dnia – już w Sali Dworku Aleksandry Bąkowskiej – odbyła się premierowa promocja publikacji Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie: Aleksander Świętochowski. Listy. Tom zawiera nieznaną korespondencję Aleksandra Świętochowskiego, w opracowaniu Barbary Olszak i Jarosława Wałaszyka, z wstępem Dawida M. Osińskiego. Kolejnym punktem programu było spotkanie z Barbarą Petrozolin-Skowrońską, autorką książki Król Tatr z Mokotowskiej 8. Portret doktora Tytusa Chałubińskiego (Iskry 2020; spotkanie to planowane było w zeszłym roku, który był Rokiem Chałubińskiego). Autorka książki opowiadała o roli Szkoły Głównej Warszawskiej, której współtwórcą był Chałubiński, dla Świętochowskiego i programu pozytywizmu warszawskiego, a przede wszystkim o niezwykłej przyjaźni “doktora z Mokotowskiej” z młodszym o 30 lat Świętochowskim, o wspólnocie wysokiej kultury humanistycznej i artystycznej, a także poglądów społeczno-politycznych, w tym programu pracy organicznej i oświaty.

Spotkanie zorganizowały: Związek Literatów na Mazowszu oraz Muzeum Pozytywizmu (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie).

(info bp, na zdjęciu Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, fot. ap)

One thought on “Aleksander Świętochowski i Tytus Chałubiński w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie

Dodaj komentarz