Różne Różne

Maria Konopnicka bohaterką Wiosny Literatury w Gołotczyźnie

To była już trzydziesta trzecia WIOSNA LITERATURY w GOŁOTCZYŹNIE. Główną Bohaterką tym razem była MARIA KONOPNICKA – w 180. rocznicę urodzin.


Maria Konopnicka

W czwartek 9 czerwca spotkanie z twórczością Konopnicką zainaugurowali uczniowie z Sońska jej piosenkami ze Śpiewnika dla dzieci – do muzyki Zygmunta Noskowskiego. Ten pierwszy dzień Wiosny Literatury był pod znakiem poezji, także współczesnej. Listy do Marii Konopnickiej z lat 2010-2020 Teresy Kaczorowskiej to niezwykła książka poetycka. Jej promocję prowadził kustosz Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie Jarosław Wałaszyk.

Następnego dnia 10 czerwca, w piątek – właśnie w Muzeum Pozytywizmu – odbyła się sesja historyczno-literacka poświęcona Konopnickiej. Pierwszy głos należał do prof. Zofii Chyry-Rolicz, a były to współczesne refleksje po 180 latach od narodzin poetki. Dr Teresa Kaczorowska opowiedziała o związkach poetki z Ordynacją Krasińskich, dr hab. Dawid Osiński z UW poświecił swój referat Konopnickiej-tłumaczce, a dr Piotr Borzol (z IBL PAN) zajął się edycjami pisarki od strony warsztatu edytora.

Ważną atrakcją spotkania stał się spektakl teatralny wg sztuki Teresy Kaczorowskiej pt. Maria Konopnicka. Czarodziejka osobliwa, w wykonaniu uczniów kółka teatralnego Szkoły nr 6 z Ciechanowa.

Gratulujemy Związkowi Literatów na Mazowszu i wszystkim współautorom sukcesu XXXIII WIOSNY LITERATURY w GOŁOTCZYŻNIE! I do zobaczenia za rok!
(B.P.-S., na zdjęciu Muzeum Pozytywizmu, fot. ap).


Dodaj komentarz