Rynek wydawniczy Zapowiedzi wydawnicze

Wrześniowe zapowiedzi Wydawnictwa Warstwy

A oto jakimi nowymi tytułami zamierza uraczyć czytelników we wrześniu tego roku Wydawnictwo Warstwy:


Tomasz Bąk
PLAYBOOK

Opracowanie i przypisy: Waldemar Mazur
Redakcja i korekta: Dawid Skrabek
Projekt okładki: Jakub Kamiński
Projekt graficzny i skład: Bogna Brewczyk

Ta książka to liryczno-koszykarski pick’n’roll, literacki „Kosmiczny mecz”, w którym zamiast ekipy Królika Bugsa po parkiecie biegają poetyckie tuzy. Tutaj Michael Jordan pakuje do kosza po asyście Stanisława Barańczaka, LeBron James drybluje naprzeciw Zbigniewa Herberta, a Scottie Pippen próbuje zablokować Marcina Świetlickiego.

Playbook Tomasza Bąka to nie jest tom dla tych, którzy poezji szukają wyłącznie w książkach. To rzecz dla osób słyszących ją nawet w odgłosie piłki lądującej w obręczy po rzucie w ostatnich sekundach czwartej kwarty. Dla ciekawych nowości, gotowych ryzykować – także czytelniczo.
Swish!!!

O autorze:
Tomasz Bąk (ur. 1991 r.) – kolektyw schizofreniczny, autor pięciu książek z wierszami i jednoaktówki „Katedra” (Wydawnictwo papierwdole, 2019 r.), ostatnio wydał tom „O, tu jestem” (WBPiCAK, 2021). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut za tom „Kanada” (WBPiCAK, 2011), Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Stanisława Barańczaka za tom „Utylizacja. Pęta miast” (WBPiCAK, 2018) i Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezja za poemat „Bailout” (WBPiCAK, 2019). Mieszka w Tomaszowie Mazowieckim.


Jerzy Łukosz
LENORA

Redakcja: Jan Koźbiel
Korekta: Dawid Skrabek
Projekt graficzny i skład: Joanna Jopkiewicz | Grupa Projektor

Powieść Lenora otwiera serię wydawniczą, w ramach której ukazywać się będą kolejne tomy prezentujące twórczość wybitnego wrocławskiego autora Jerzego Łukosza.

W Lenorze czytelnik odnajdzie dwie minipowieści, a każda z nich nawiązuje do wielkich, najbardziej znanych mitów kultury. Przygotowania do ślubu to współczesna i przewrotna wersja mitu Lenory, wzywanej przez narzeczonego na ślub w zaświaty, gdzie twardy realizm stopniowo przekształca się w wizje z pogranicza jawy i snu, prowadząc do zagadkowego finału. Powrót Telemacha zaś to opowieść o powrocie po latach ojca i syna do rodzinnego domu, o konfrontacji dwóch odmiennych światopoglądów, ubrana w kostium onirycznego kryminału z tajemniczą zbrodnią w tle. Twórczość Jerzego Łukosza oscyluje między rzeczywistością a ulotnymi granicami jawy, wprowadzając czytelnika w świat refleksji nad życiem, śmiercią i celowością ludzkiej egzystencji.

O autorze
Jerzy Łukosz – ur. w 1958 roku. Germanista, pisarz, dramaturg, eseista i tłumacz związany z Wrocławiem. Absolwent germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, w 1987 roku, na podstawie rozprawy o dziennikach Tomasza Manna, uzyskał stopień doktora. Za powieść Lenora nominowany do Nagrody Literackiej Nike (2005). Mieszka we Wrocławiu.

(info Wyd. Warstwy)

Dodaj komentarz