Edytorstwo Historia książki i druku Różne

Strasburg kupił obraz przedstawiający Gutenberga

Władze Strasburga ogłosiły nabycie obrazu Gabriela-Christophe’a Guérina (1790-1846), na którym Jan Gutenberg prezentuje swój wynalazek. Rzekomo zaginione dzieło powstało w 1827 roku.


Obraz został wystawiony na aukcji w Montpellier w marcu zeszłego roku. Jego wymiary to 81 na 65 centymetrów, eksperci z Maison Dame Marteau wycenili go na 1200-1500 euro.
Rysunek przygotowawczy i litografia, również datowane na ok. 1827 rok, umożliwiły odkrycie prawdziwego tematu obrazu.

„Obraz przedstawia Gutenberga, który prezentuje możliwości druku. Wynalazca ma brodę, na głowie czapkę. Przed nim stoi André Dritzehen, patrycjusz ze Strasburga, który ze zdumieniem odkrywa rezultat druku. W tle po lewej stronie widzimy prasę typograficzną, na której opiera się pracownik Gutenberga”- czytamy w ekspertyzie Muzeów Miasta Strasburga.

Obraz powstał z okazji obchodów 400. rocznicy wynalezienia druku i, co jest pewnym smaczkiem, wzmocnił kandydaturę Strasburga do tytułu Światowej Stolicy Książki na rok 2023.

Gabriel-Christophe Guérin (Kehl, 1790 – Hornbach, 1846) kształcił się m.in. pod kierunkiem malarza Jean-Baptiste Regnault, zanim osiadł w Strasburgu w 1820 roku. Tam prowadził szkołę rysunku, a także zajmował się konserwację w Muzeum Sztuk Pięknych (od 1831 r.). Regularnie wystawiał swe prace na Salonie Paryskim.

(źródło ActuaLitte)

Dodaj komentarz