Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Siódemka finalistów 25. edycji Nagrody Literackiej Nike

W piątek, 3 września 2021 r. „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl zaprezentowały finałową siódemkę tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. W gronie książek-finalistek jubileuszowej, 25. edycji Nike są cztery reportaże, biografia, powieść i tom poezji. Laureatkę lub laureata Nagrody Literackiej Nike poznamy 3 października. Na swoich faworytów z tegorocznej edycji mogą głosować również odbiorcy „Gazety Wyborczej” oraz Wyborcza.pl w plebiscycie Nike Czytelników i dodatkowo wziąć udział w konkursie na najciekawszą recenzję. Oprócz tego, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na Nike 25-lecia – głosowanie na Wyborcza.pl/nike już trwa!


W finale Nike 2021 znalazły się cztery książki reporterskie, powieść, tom poezji oraz biografia. O najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Polsce zawalczą dwie kobiety i pięciu mężczyzn.
Oto tegoroczni finaliści Nagrody Literackiej Nike:

  • Kasper Bajon – Fuerte, Czarne, Wołowiec (reportaż)
  • Krzysztof Fedorowicz – Zaświaty, Wysoki Zamek, Kraków (powieść)
  • Aleksandra Lipczak – Lajla znaczy noc, Karakter, Kraków (reportaż)
  • Grzegorz Piątek – Najlepsze miasto świata, WAB, Warszawa (reportaż)
  • Jacek Podsiadło – Podwójne wahadło, WBPiCAK, Poznań (poezja)
  • Zbigniew Rokita – Kajś, Czarne, Wołowiec (reportaż)
  • Monika Śliwińska – Panny z Wesela, Wydawnictwo Literackie, Kraków (biografia)

Wyboru dokonało jury Nagrody Literackiej Nike, w którym zasiedli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki.


Decyzję o laureacie Nike jurorzy podejmą w dniu wręczenia nagrody – 3 października br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Gala wręczenia Nike 2021 odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i będzie transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl.

Oprócz tego swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl w plebiscycie na Nike Czytelników 2021. Już teraz każdy może oddać głos na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2021 w serwisie Wyborcza.pl/nike poprzez specjalny formularz. Dodatkowo uczestnicy głosowania mogą przesłać też swoją recenzję książki, którą wskazali w plebiscycie. Recenzja może przyjąć dowolną formę literacką, ale jej objętość nie może przekraczać 2 tys. znaków ze spacjami.

Głosowanie potrwa do 26 września br. do końca dnia.

W związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na Nike 25-lecia. Czytelnicy wyłonią w nim najlepszą ich zdaniem książkę spośród 24 tytułów nominowanych przez redakcję. Listę można znaleźć na Wyborcza.pl.

Plebiscyt na Nike 25-lecia również potrwa do 26 września 2021 r. do końca dnia. Wyniki głosowania i najlepszą książkę ostatniego 25-lecia poznamy najpóźniej 3 października dzięki ogłoszeniu na Wyborcza.pl i w „Gazety Wyborczej”.


Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju – zwykle na Warszawskich Targach Książki, 7 finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”.
Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia Nagrody Nike, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Laureatem Nagrody Nike w 2020 r. został Radek Rak za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli.

(info Agora)


Dodaj komentarz