Promocje książek Wrocławski Dom Literatury

Salon Angelusa, spotkania autorskie, Bookowisko

Wrocławski Dom Literatury przygotował na drugą połowę września kilka bardzo ciekawych literackich wydarzeń , w których można wziąć udział zarówno na żywo, jak i online. Warto śledzić cykl spotkań autorskich Salon Angelusa, podczas których poznajemy bliżej twórczość wszystkich autorów nominowanych w tym roku do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Kto z nich okaże się zwycięzcą lub zwyciężczynią, dowiemy się już w październiku! Złotą polską jesień dobrze przywitać w plenerze, a świetną okazją do tego będzie Bookowisko, czyli wyprzedaż książek z domowych biblioteczek organizowana w Przejściu Garncarskim w najbliższą sobotę.


Po długiej pandemicznej przerwie wraca bardzo lubiane przez wrocławian Bookowisko! Jesienna edycja odbędzie się już w najbliższą sobotę 25 września od 12.00 do 15.00 w Przejściu Garnacarskim – spotkamy przy wejściu do klubu Proza i Wrocławskiego Domu Literatury. W kiermaszu w roli wystawcy może wziąć udział każdy, kto wcześniej zgłosił się do organizatorów i zarezerwował bezpłatne miejsce. Osoby odwiedzające stoiska i poszukujące ciekawych a często też już niedostępnych w księgarniach książek mają tu niezłą gratkę. Dostępne będą także nowe publikacje, które po przeczytaniu przez właściciela szukają nowego domu. Bez problemu można skompletować sobie w świetnych cenach zestaw lektur doskonałych na długie jesienne wieczory. Podczas Bookowiska będzie można także skorzystać z oferty baru klubu Proza, gdzie wzmocnimy się gorącymi i chłodnymi napojami i będziemy mogli spokojnie porozmawiać o książkach z innymi czytelnikami.

Druga połowa września w klubie Proza to także czas spotkań autorskich, które przygotowują wrocławian na kumulację jesiennych literackich atrakcji takich jak Bruno Schulz Festiwal (12-17.10.) i Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius (wspólna gala nagród 16 października). Świetną okazją do tego są wrześniowe spotkania autorskie z pisarzami nominowanymi do tegorocznego Angelusa. Cykl spotkań Salon Angelusa odbywa się w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro) z udziałem publiczności (liczba miejsc ograniczona, warto je zarezerwować pisząc na adres: sekretariat@literatura.wroclaw.pl. W temacie maila prosimy wpisać „Salon Angelusa 29 września”), ale także możemy je śledzić na żywo online na Facebooku Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury oraz Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus. Najbliższe spotkania odbędą się 28 i 30 września.

Bohaterem spotkania 28 września o 19.00 będzie Sergiej Lebiediew. Rosyjski pisarz mieszkający na co dzień w Berlinie jest poetą, prozaikiem, a także dziennikarzem. Jego debiutancka powieść Granica zapomnienia nominowana była do najważniejszych nagród w Rosji, a „The Wall Street Journal” uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych powieści 2016 roku. W finale Angelusa autor pojawia się już po raz trzeci, a w roku ubiegłym to właśnie on zwyciężył w plebiscycie publiczności, otrzymując Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej towarzyszącą Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus. W tym roku autor nominowany jest za Debiutanta (Wydawnictwo Claroscuro) w przekładzie Grzegorza Szymczaka. Rozmowę z Sergiejem Lebiediewem poprowadzi Jana Karpienko, tłumaczyć będzie Anna Ursulenko.

Dwa dni później 30 września o 19.00 gościem Salonu Angelusa będzie Sigitas Parulskis – litewski pisarz, poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki. Do finału Angleusa nominowany w tym roku za Ciemność i partnerzy w przekładzie Izabeli Korybut-Daszkiewicz (Wydawnictwo Czarne). W tej prowokującej powieści autor przybliża jeden z najkrwawszych okresów w dziejach Litwy, gdy zamordowano 94 procent jej żydowskich mieszkańców. Swoim bohaterom każe skonfrontować się ze strachem i na nowo ustanowić granice moralności, a z szokującego zestawienia piękna fotografii z nieludzką brutalnością wyłania się obraz nieoczywistej i nieznanej historii. Historii, która zdążyła już podzielić litewskich czytelników. Parulskis polskim czytelnikom znany jest z wcześniejszej powieści Trzy sekundy nieba, która została przetłumaczona także na łotewski, włoski, szwedzki, albański, słowacki i niemiecki. Rozmowę w ramach Salonu Angelusa poprowadzi Maciej Robert, tłumaczyć będzie Tatjana Vologdina.

Laureatów Angelusa poznamy 16 października, tego dnia – podobnie jak w latach ubiegłych – wręczona zostanie również Nagroda Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. Plebiscyt trwa i zakończy się 15 października. Swój głos na jedną z nominowanych książek można oddać na stronie www.angelus.com.pl. Od 2020 nagrodą dla autora przyznawaną w internetowym plebiscycie przez czytelników jest trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu, które organizuje Wrocławski Dom Literatury. Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław.

(info WDL, fot. Andrzej Solnica)

Dodaj komentarz