Nowości wydawnicze Publikacje elektroniczne

„Wiatr” Igora Brejdyganta w Empik Go

Kolorowe i tłumne Zakopane? Nie tym razem. Igor Brejdygant w Wietrze przedstawia tę krainę pełną tajemnic, grozy i… śmierci. Premierze nowej książki towarzyszy superprodukcja audio w gwiazdorskiej obsadzie. W rolach głównych pojawią się Karolina Gruszka oraz Andrzej Chyra. Audiobook jest już dostępny w aplikacji Empik Go.


Wiatr to powieść kryminalna, której autorem jest pisarz, scenarzysta i reżyser Igor Brejdygant. Trzymająca w napięciu górska opowieść pokazuje, że niepokój i namiętność mogą zmylić każdy trop. W superprodukcji audio w role głównych bohaterów wcielili się Karolina Gruszka oraz Andrzej Chyra.

Jakich narzędzi oraz możliwości technicznych należało użyć, by móc przenieść słuchaczy do mroźnych i groźnych Tatr, zdradza reżyser produkcji, Krzysztof Czeczot:
Tworzenie przestrzeni dźwiękowej tak niejednorodnej, jaką jest przestrzeń górska, wymaga wiele pracy. Nie tylko koncepcyjnej, ale także technicznej. Przede wszystkim musieliśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki nastrój chcemy uzyskać w każdej ze scen. Samo tylko brzmienie wiatru, jego natężenie, ton mogą diametralnie zmienić wyraz sceny. Stąd starannie dobraliśmy różnego rodzaju brzmienia wiatrów, a następnie pracowaliśmy z tymi dźwiękami korzystając z narzędzi postprodukcyjnych. Praca taka wymaga sporej automatyzacji impulsów pogłosowych, aby móc uzyskać przestrzenność oraz by prawidłowo zlokalizować bohaterów w różnych pomieszczeniach lub przestrzeniach zewnętrznych. Nie jest to najłatwiejsza praca, ale daje dużo satysfakcji.

Wiatr to najbardziej osobisty tytuł autora. W treści możemy znaleźć ważne motywy z jego życia. Jak sam przyznaje, góry są mu bardzo bliskie, a główny bohater nieprzypadkowo ma oryginalne imię. Tatrzańskie wspomnienia z dzieciństwa przyczyniły się do tego, że Wiatr to kryminał z surową przyrodą, mrocznym góralskim folklorem i środowiskiem TOPRowców w tle.

– Wiatr miał zakończyć się inaczej. Po drodze, już w trakcie pisania książki, wymyśliłem nowy finał. Musiałam się cofnąć i lekko pozmieniać całość, żeby jakoś to zaimplementować. Zdarzyło mi się tak pierwszy raz w całej mojej pisarskiej karierze, że postanowiłem, że finał będzie inny. Zabawiłem się w demiurga, bo tak właściwie, to ja decyduję, co będzie. To mi dało pewną satysfakcję – zaskakuje Igor Brejdygant.

Nowa powieść Brejdyganta pokazuje Zakopane dalekie od turystycznych wyobrażeń: mroczne, na granicy zimy i wiosny, śmierci i życia. Karolina Gruszka, która w audioprodukcji wciela się w rolę Moniki, przyznaje że to była dla niej zupełnie nowa odsłona tej krainy. Sama kojarzy ją z radosnymi, rodzinnymi wyjazdami z dzieciństwa.

Mroczne Tatry, to nie jedyny z motywów, który zaskoczył aktorkę.
Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie powieści i wydaje mi się, że to jest duży atut tego tytułu. To powieść kryminalna i wszystko, co powinno się w tym gatunku literackim zawrzeć – zostało zawarte. Jest tajemnica, fabuła trzyma w napięciu, mamy niejednoznacznych, intrygujących bohaterów i przede wszystkim zagadka kryminalna. Lecz zakończenie jest jakby z innego gatunku i wynosi ten tytuł w strefę oniryczną – mówi Karolina Gruszka.

„Wiatr” dostępny jest w multiformacie: w wersji papierowej (Wydawnictwo W.A.B.), audio oraz e-booka.
Adaptacja scenariusza Aleksandra Szatkowska i Julia Soska.
W rolach głównych: Andrzej Chyra – Warzyniec Wyślicki, Karolina Gruszka – Monika, Stanisław Brejdygant – Tomasz Plewiński.

W pozostałych rolach: Alicja Czerniewicz, Joanna Pach – Żbikowska, Zbigniew Konopka, Szymon Kukla, Sebastian Cybulski, Maria Ciulenis, Jolanta Wołłejo, Katarzyna Obidzińska, Wojciech Starostecki, Mirosław Guzowski, Maciej Więckowski, Joanna Kwiatkowska – Zduń, Anna Ułas, Miłogost Reczek, Bartosz Obuchowicz, Mikołaj Trynda, Michał Darewski, Jakub Ormaniec, Magdalena Dwurzyńska, Monika Daukszo, Barbara Olszewska, Ignacy Martusewicz, Julia Soska i Igor Brejdygant.

Narrator: Kamil Pruban
Reżyseria: Krzysztof Czeczot i Wojciech Pątkiewicz
Realizacja Dźwięku: Wojciech Pątkiewicz i Jan Świtlak.
Producent wykonawczy: OSORNO.
Producent: Paweł Heba i Anita Rochalska (Empik Go)

(info Empik Go)

Dodaj komentarz