Konkursy Konkursy zagraniczne

Rosyjska “Kniga goda” wybrana

W przeddzień otwarcia 34. Moskiewskich Międzynarodowych Targów Książki wręczono nagrody jednego z najbardziej prestiżowych w Federacji Rosyjskiej konkursu związanego z książki – Kniga goda (Książka Roku).


W tym roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło ponad 700 zgłoszeń od 110 wydawców z całego kraju. Krótka lista zawierała 45 publikacji 36 wydawców. Wśród finalistów znalazły się wydawnictwa z Tomska, Kurska, Petersburga, Władywostoku, Orenburga, Krasnojarska…

A oto wyniki.

Zwycięzcą w nominacji „Proza Roku” został Wiktor Remizow, autor powieści Wiecznaja mierzłota (Wieczna zmarzlina) (Władywostok: Rubież, 2021). Głównymi bohaterami tej 800-stronicowej pracy są Jenisej i budowniczowie Kolei Transpolarnej. Ale to nie tylko historyczny i produkcyjny romans. To przede wszystkim opowieść o człowieku: jego słabości i sile, o niskich i wysokich, o odpowiedzialności i oczywiście o miłości.

W kategorii „Poezja” wygrało Emelino oziero (Jezioro Emalii) Jurija Riaszencewa (Orenburg: Orenburskoje kniznoje izdatelstwo im. G.P. Donkowcewa, 2020). Poeta, tłumacz, dramaturg i autor tekstów do filmów „D’ Artagnan i trzej muszkieterowie” oraz „Gardemariny, wpierod”, czerpiąc inspirację z rosyjskich baśni ludowych, stworzył cały zbiór wierszy związanych w ten czy inny sposób z Emelią.

Literatura dziecięca to szczególny gatunek, który nie toleruje sztuczności i kłamstw. W tym roku na krótkiej liście znalazły się cztery świetne wydania, ale szczęście uśmiechnęło się do serii „Słowa za słowa” wydawnictwa Nigma. To unikalny zbiór mądrości ludowych z całego świata, zebrany w baśniach, przysłowiach, powiedzeniach, piosenkach i żartach.

W kategorii „Pokolenie” wygrał niesamowity eksperyment literacki, w którym wzięło udział 24 pisarzy i 24 artystów. Twórcy zaryzykowali wspólne napisanie i zilustrowanie powieści dla nastolatków Wojna i mir w otdielno wziatoj szkole (Wojna i pokój w wybranej szkole) (Moskwa: Wydawnictwo AST: redakcja Eleny Szubina, 2021 r.).

Nagrodę w kategorii „Humanitus” otrzymali wydawcy i twórcy książki W gody wielkich potriasnenij. Dniewnik moskowskogo obywatela 1941-1942 (W latach wielkich wstrząsów. Dziennik moskiewskiego obywatela 1914-1924”) (Moskwa: Kuczkowo Pole, 2020).

W kategorii literatury faktu za najlepszą książkę uznano wspólne dzieło Eleny Kiriszek i Iwana Panczenko Nieziwestonoje sołnce. Czuda, Fakty, Zagadki. Rossledowanije (Nieznane słońce. Cuda, Fakty. Zagadki. Badanie) (Jakuck; Moskwa: Ajar, 2021).

W kategorii „Echa minionej wojny” nagrodzono zbiór dokumentów archiwalnych Bez sroka dawnosti  (Bez przedawnienia) (Moskwa: Fundacja „Swiaz’ Epoch”, 2020).

Za Art-książkę roku jury konkursu uznało album Kornej Czukowskij dla dietiej i wzroslych (Kornej Czukowski dla dzieci i dorosłych) (Moskwa: Ruthenia, 2020).

W niezwykle prestiżowej dla wydawców kategorii Sztuka Druku wygrał album fotograficzny Jenisejskaja Sibir’. Wdol reki (Syberia Jenisieja. Wzdłuż rzeki) (Krasnojarsk: Polikor, 2020).

Grand Prix tegorocznego konkursu zdobyła trzytomowa monografia Historia Sewastopola.

(źródło organizatora)

One thought on “Rosyjska “Kniga goda” wybrana

Dodaj komentarz