Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Zwycięża poezja – Nagroda Literacka Nike 2022  

Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike za tomik poetycki Mondo cane został Jerzy Jarniewicz. Werdykt konkursowego jury poznaliśmy dziś – w niedzielę, 2 października 2022 r. Natomiast Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej.


W gronie 7 książek-finalistek tegorocznej Nagrody Nike znalazły się 3 powieści, biografia, tom poezji, reportaż historyczny i esej. Ostatecznie jury zdecydowało, że tegoroczna Nagroda Nike trafiła do Jerzego Jarniewicza za tomik poetycki Mondo cane wydany przez Biuro Literackie.

Jerzy Jarniewicz ze statuetką NIke 2022. Nagrodę wręczył red. Adam Michnik
Jerzy Jarniewicz

– zwycięska książka, tomik poetycki Jerzego Jarniewicza Mondo cane, jawi się jako niezwykłe ćwiczenie. Warunkiem owego ćwiczenia jest wrażliwość – ta od słów i ciał – mówił w laudacji na cześć laureata Przemysław Czapliński, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike. – (…) Niby nic tu ważnego. Autor nie ufa politykom, stroni od komentowania wielkich wydarzeń, nie pożycza nieśmiertelnych sentencji od wielkich mędrców. Świat, który opisuje, choć pod szyldem „mondo cane”, to nie tyle świat spsiały czy podły, ile – mało ważny, nieważny, prawie niezauważalny. Wydaje się, że dla Jarniewicza na „nieważność” skazane jest wszystko, co znika. Kiedy jednak autor pisze przeciw znikaniu, miesza elegijność z nadzieją, co znaczy, że patrzy na przeszłość jako jeszcze nie całkiem przegraną – jeszcze możliwą do zbawienia, do odzyskania, do uratowania.

Oprócz Przemysława Czaplińskiego w jury Nagrody Literackiej Nike zasiadali w tym roku: Marek Beylin, Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz. Decyzję o laureacie jurorzy podjęli w dniu wręczenia nagrody – 2 października br. 

Zwycięzca Nike 2022 otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

W gronie nominowanych do 26. edycji Nagrody Nike, obok laureata, znaleźli się:  

  • Anna Cieplak Rozpływaj się (powieść), Wydawnictwo Literackie, Kraków 
  • Artur Domosławski Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana (biografia), Wielka Litera, Warszawa 
  • Joanna Ostrowska Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej (reportaż historyczny), Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 
  • Edward Pasewicz Pulverkopf (powieść), Wielka Litera, Warszawa 
  • Maciej Płaza Golem (powieść), W.A.B., Warszawa 
  • Kacper Pobłocki Chamstwo (esej), Czarne, Wołowiec 
Od lewej: Edward Pasewicz, Anna Cieplak, Joanna Ostrowska, Jerzy Jarniewicz, Artur Domosławski, Kacper Pobłocki, Edward Pasewicz

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy Wyborcza.pl i „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród 7 książek nominowanych do Nike 2022 na stronie Wyborcza.pl/plebiscytnike. W plebiscycie dziennika najwięcej głosów otrzymała Joanna Ostrowska za książkę Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej, zdobywając nagrodę Nike Czytelników 2022

Joanna Ostrowska z nagrodą czytelników


Oprócz tego redakcyjne jury wybrało zwycięską konkursową recenzję, a jej publikacja nastąpi w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl 3 października. Laureat otrzyma voucher o wartości 5 tys. zł.

Uroczystość wręczenia Nike 2022 została zorganizowana w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl.

Organizatorami nagrody są „Wyborcza” i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory.

26. edycję Nagrody Literackiej Nike wspierały działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych.


Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. 

W 2021 r. jury przyznało Nike Zbigniewowi Rokicie za reporterską książkę o Śląsku i śląskości Kajś. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł i Andrzej Stasiuk.  

Więcej informacji: Wyborcza.pl/nike

(info Agora, fot. ap)


Dodaj komentarz