Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty Różne

Zbliża się finał Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

Zbliża się finał Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius


Finał największych wrocławskich nagród literackich zbliża się wielkimi krokami. Już 16 października na wspólnej gali w Teatrze Muzycznym Capitol poznamy tegorocznych laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Spotkania z nominowanymi do Silesiusa, a po finale również z laureatami lub laureatkami obu nagród odbędą się podczas trwającego od 12 października Bruno Schulz. Festiwalu.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus

W tym roku Angelus zostanie wręczony już po raz szesnasty. Podobnie jak w roku ubiegłym
na autorkę bądź autora zwycięskiej książki czeka wyróżnienie w wysokości 150 tys. zł. Ponadto wszyscy finaliści otrzymają po 5 tys. zł. Od 2010 roku Nagroda trafia również do autorek i autorów najlepszych przekładów. Zwycięża tłumacz lub tłumaczka nagrodzonej Angelusem książki, a w przypadku, gdy główne wyróżnienie zdobywa pisarz lub pisarka z Polski jury nagradza przekład innej z finałowych publikacji. Angelus dla tłumacza to nagroda w wysokości 40 tys. zł.

A oto książki, które trafiły do finału:
1. Kateryna Babkina, „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”, tłum. Bohdan Zadura, Warsztaty Kultury (Ukraina)
2. Petro Jacenko, „Magnetyzm”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Warstwy (Ukraina)
3. Michał Komar, „Skrywane”, Czuły Barbarzyńca Press (Polska)
4. Siergiej Lebiediew, „Debiutant”, tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro (Rosja)
5. Sigitas Parulskis, „Ciemność i partnerzy”, tłum. Izabela Korybut-Daszkiewicz, Wydawnictwo Czarne (Litwa)
6. Wołodymyr Rafiejenko, „Najdłuższe czasy”, tłum. Anna Ursulenko i Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej (Ukraina)
7. Mirosław Tryczyk, „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”, Wydawnictwo Znak Literanova (Polska)

Wyboru książek dokonało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.


Z Angelusem łączy się także Nagroda Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej – od 2020 wyróżnieniu przyznawanemu w internetowym plebiscycie przez czytelników towarzyszy trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu, które organizuje Wrocławski Dom Literatury. W tym roku plebiscyt trwa 9 września do 15 października. Swój głos na jedną z finałowych książek można wciąż jeszcze oddać na stronie www.angelus.com.pl. Spotkania z autorkami i autorami nominowanymi do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus odbywały się w tym roku w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury na przełomie września i października. Ci, którzy nie zdążyli się na nie wybrać nadal mogą obejrzeć nagrania z tych wydarzeń, które znajdują się na YouToubie Wrocławskiego Domu Literatury i na profilach facebookowych np. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angleus, czy Wrocław Miasto Literatury.
Z kolei spotkanie z laureatami tegorocznego Angelusa odbędzie się w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) w niedzielę 17 października o 12.00. Rozmowę poprowadzi Piotr Śliwiński.


Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius

Nominacje do tegorocznego Silesiusa poznaliśmy już w maju podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius we Wrocławiu. Wówczas został także wskazany laureat Silesiusa za całokształt twórczości, którym jest w tym roku Ryszard Krynicki. Zwycięzców w kategorii Debiut i Książka roku poznamy 16 października.

Wręczenie Silesiusa, podobnie jak rok temu, zostanie połączone w czasie z ceremonią przyznania Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. To połączenie po raz pierwszy nastąpiło rok temu, a decyzja o nim została podjęta z powodu pandemii. Tym samym doszło do – skądinąd symbolicznego – połączenia dwóch najważniejszych miejskich nagród literackich, którym patronuje ten sam twórca – Johannes Scheffler, czyli właśnie Anioł Ślązak, Angelus Silesius. Z kolei w ramach Bruno Schulz. Festiwalu będzie można także wziąć udział w spotkaniach ze wszystkimi nominowanymi do Silesiusa, a dzień po wręczeniu nagrody także z tegorocznymi zwycięzcami.

Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych, co czyni Silesiusa najwyższą nagrodą poetycką w Polsce. Ponadto poetka bądź poeta, który odbiera Silesiusa w kategorii Książka roku otrzymuje 50 tysięcy złotych, a zwycięzca bądź zwyciężczyni w kategorii Debiut może liczyć na wyróżnienie w wysokości 15 tysięcy złotych. Ale to nie koniec finansowych wyróżnień związanych z Silesiusem – autorki i autorzy wszystkich książek zakwalifikowanych do finału – tak jak w przypadku Angelusa – otrzymują po 5 tysięcy złotych. Taka zmiana w regulaminie obu wrocławskich Nagród została wprowadzona 2020 roku i jest pierwszym takim rozwiązaniem wśród najważniejszych polskich nagród literackich.

Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w składzie: Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący) nominowało pięć tomów, które powalczą o Silesiusa w kategorii Książka roku oraz trzy, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut.


Książka roku
1. Jan Baron, „Psińco”, Wydawnictwo Convivo
2. Kamila Janiak, „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
3. Radosław Jurczak, „Zakłady holenderskie”, Biuro Literackie
4. Aldona Kopkiewicz, „Na próbę”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
5. Natalia Malek, „Karapaks”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
Spotkanie z nominowanymi „Salon Silesiusa: książka roku” w sobotę 16 października o 15:30 w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury poprowadzi Piotr Śliwiński.

Debiut
1.Jarosław Dudycz, „Czarna skrzynka”, Wydawnictwo Convivo
2. Katarzyna Szweda, „Bosorka”, Biuro Literackie
3. Aleksander Trojanowski, „Parkingi podziemne jako miasta spotkań”, Biuro Literackie

Spotkanie z nominowanymi „Salon Silesiusa: debiuty. W jakiej kondycji jest najmłodsza poezja polska?” odbędzie się w sobotę 16 października o 14.00 w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury. Rozmowę poprowadzi Paweł Mackiewicz.


Ryszard Krynicki – spotkanie z laureatem za całokształt pracy twórczej

Wybór Ryszarda Krynickiego na laureata Silesiusa za całokształt był z pewnością przez wielu wyczekiwany. Ten urodzony w 1943 roku w austriackim St. Valentin poeta jest jednym z najwybitniejszych twórców współczesnej poezji polskiej. Obok Adama Zagajewskiego, Stanisława Barańczaka i Juliana Kornhausera jest wymieniany wśród czołowych poetów Nowej Fali. Był zaangażowany w działalność opozycyjną, sygnował List 59, w efekcie czego jego twórczość została objęta zakazem druku w latach 1977-81. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. niezależnej Nagrody Poetów (1975), Nagrody im. Kościelskich (1976), Nagrody Fundacji Jurzykowskiego (1989) i Nagrody Friedricha Gundolfa (2000). W 2018 otrzymał honorowe obywatelstwo Poznania. Autor kilkunastu książek poetyckich, wśród których warto wymienić choćby Organizm zbiorowy (1975), Ocalenie z nicości (1983), Kamień, szron (2004), Przekreślony początek (2013), czy Haiku. Haiku mistrzów (2014). Ryszard Krynicki jest także wydawcą i tłumaczem, zasiada w jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Na spotkanie z poetą zapraszamy w sobotę 16 października o 17.00 do klubu Proza (Przejście Garncarskie 2). O to, jak żyć z poezją przez ponad pół wieku i wciąż odkrywać ją na nowo Ryszarda Krynickiego pytać będzie Wojciech Bonowicz.


W niedzielę 17 października warto ponownie odwiedzić klub Proza, by już po wręczeniu nagród, wziąć udział w rozmowie z tegorocznymi laureatami Silesiusa za debiut i książkę roku. Spotkanie o 13.30 poprowadzi Justyna Sobolewska.

We wszystkich spotkaniach z nominowanymi i laureatami Angelusa i Silesiua można wziąć udział na żywo w ramach Bruno Schulz Festiwalu, ale ilość miejsc w klubie Proza jest ograniczona – będą obowiązywać bezpłatne wejściówki, do odbioru w klubie Proza dniu wydarzenia.

Wszystkie spotkania będą również transmitowane na żywo na Fecebooku na profilach: Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, Wrocławski Dom Literatury, Bruno Schulz Festiwal, PROZA, Wrocław Miasto Literatury.

Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław.

Operator nagród: Wrocławski Dom Literatury
Więcej informacji: www.angelus.com.pl, www.silesius.wroclaw.pl, www.literatura.wroclaw.pl

(info Wrocławski Dom Literatury)

Dodaj komentarz