Nowości wydawnicze Różne Rynek wydawniczy

Nieznośna niepodległość Polski

Dowcipnie, nieco zwariowanie, ale bardzo rzeczowo o naszej historii. Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o historii? Jak przybliżać postacie historyczne? Jak nie zniechęcić do polskiej historii międzywojennej? Jak sprawić, by w młodych głowach zostały daty i fakty związane z odzyskaniem niepodległości? Jak nie nudzić i nie zanudzić opowiadając o Naczelniku Piłsudskim? Jednym słowem, jak nie wywołać nudności książką o niepodległości? Jest tylko jeden sposób!Nakładem HarperCollins Polska do sprzedaży trafił kolejny tom w ramach serii Horrrendalna historia Polski: Nieznośna niepodległość brawurowo napisana przez autorski duet – Małgorzatę Fabianowską i Małgorzatę Nesteruk, a zilustrowana przez Jędrzeja Łanieckiego, wciąga czytelnika w zawiłości historii niczym ułańska szarża.

Rokrocznie dzień 11 listopada jest dla nas, dorosłych, czasem wielkiego święta i radości. Cieszymy się rocznicą odzyskania niepodległości, wzruszamy, oglądając archiwalne nagrania z tamtego okresu. Niektórzy mogą nawet powspominać zasłyszane w dzieciństwie opowieści dziadków czy pradziadków, którzy doświadczyli tamtych czasów na własnej skórze i z niezmąconą pewnością siebie przekonywali nas, że: „przed wojną to dopiero było życie!”.

Pełni patriotycznych wzruszeń irytujemy się, że młodzież nie odbiera tego święta tak samo jak my. Dla nich często 11 listopada to zaledwie puste hasło i kolejna data do wkucia, a dzień ten kojarzy się jedynie z wolnym od szkoły i tłumnymi marszami organizowanymi w wielu miastach Polski .

I w tym momencie, w którym trudno nam pogodzić przeszłość ze współczesnością i znaleźć nić porozumienia między pokoleniami, z pomocą przychodzi… kolejny tom serii Horrrendalna Historia Polski Nieznośna niepodległość. Jest książką niejako międzypokoleniową.

Jak pisze Anna Jankowska-Maik, znana jako Babka od histy:
To bardzo atrakcyjnie przedstawiona historia Polski od 1918 roku. Nie ukrywam, że ja po prostu kocham te książki, bo są lekkie, świetnie zilustrowane i mają bardzo przydatne osie czasu, fajnie wytłumaczone pojęcia i mnóstwo ciekawostek, więc zagłębianie się z nimi w przeszłość to wielka frajda i zero nudy.

To nie tylko świetna i zajmująca lektura dla młodego czytelnika, która może też być punktem wyjścia do rodzinnych rozmów i wspominków. To również nieoceniona pomoc dla nauczycieli, którzy chcą przekazywać wiedzę w niekonwencjonalny sposób i urozmaicać lekcje historii.

Punktem wyjścia jest oczywiście rok 1918, w którym po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapy świata. Znacznie więcej miejsca poświęcają jednak autorki dwudziestoleciu międzywojennemu, a więc czasom budowania przez polskie władze i społeczeństwo nowego państwa.

Nieznośna niepodległość jest pasjonującą podróżą przez międzywojenną Polskę, dzięki której młodzi czytelnicy odwiedzą niesamowite wielokulturowe miasta i miasteczka, a także poznają nietuzinkowe postaci, o których nie mówi się na lekcjach historii. Ta książka to również spotkanie ze złotą erą kina i radia oraz galopada poprzez szalone bale maskowe i rauty. To historia odarta z pompatyczności, będąca blisko ludzi i pokazująca ich radość z odzyskanej państwowości, lecz także trud budowania nowego państwa. Dodatkową zaletą i elementem dynamizującym opowieść są paski komiksowe, w których za pomocą ilustracji i przezabawnych tekstów autorzy przybliżają młodym czytelnikom wybrane tematy.

Zajrzyj do środka książki:

Nauczycielom, bibliotekarzom ułatwi wprowadzenie tematu niepodległości na lekcji historii przygotowany na podstawie książki Nieznośna niepodległość scenariusz lekcji „Piłsudski”.

(info HarperCollins Polska)

Dodaj komentarz