Edytorstwo Historia książki i druku

XV-wieczna złota książka znaleziona w Anglii

Tym razem pokazujemy książkę, a właściwie książeczkę, w której nie da się odwracać stron i w której nie ma co czytać – w całości wykonana jest ze złota. Ten cenny obiekt pochodzi z XV wieku i pewnie należał do królewskiej rodziny.


Książeczkę odnaleźli jesienią tego roku poszukiwacze skarbów – Buffy Bailey wraz mężem Ianem. Gdy przeszukiwali pola w pobliżu miasta York, ich wykrywacz metalu wykrył jakiś obiekt. Myśleli, że jak jak zwykle będzie to jakaś puszka po piwie albo metalowy guzik, a tymczasem… mały złoty przedmiot, święty Graal poszukiwaczy skarbów.

Klejnot z Middleham (fot. York Museums Trust Staff )

Ważący mniej niż uncję (incja – 31,1 g), półtoracentymetrowy artefakt wykonany jest z 22 lub 24 karatowego złota. Eksperci z Yorkshire Museum rozpoznali postaci przedstawione na otwartych stronach książki. Wg nich są to święci Leonard i Małgorzata, patroni kobiet brzemiennych i narodzin, donosi Daily Mail. Książeczka jest też „uderzająco podobna” do klejnotu z Middleham, złotego wisiorka znalezionego w 1985 roku w pobliżu domu dzieciństwa króla Anglii Ryszarda III (rządy 1483-85). Złota książeczka mogła więc należeć do jego żony -Anny Neville.

(źródło Daily Mail)

Dodaj komentarz