Analizy/podsumowania Różne Rynek polski

Cyberbezpieczeństwo coraz istotniejsze dla firm – pokazuje badanie Canon Polska. A co z chmurą?

Duże firmy są bardziej świadome cyberzagrożeń i chętniej inwestują w nowoczesną ochronę w porównaniu ze średnimi przedsiębiorstwami – wynika z najnowszego badania rynku biurowego, przeprowadzonego na zlecenie Canon Polska. Wielu przedsiębiorców wciąż nie ufa jednak rozwiązaniom chmurowym, choć pandemia spowodowała pewien postęp w tym obszarze.


Cyberbezpieczeństwo to jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania firm. Bez kompleksowych zabezpieczeń cyfrowego środowiska pracy przedsiębiorcy narażeni są nie tylko na czasowe problemy z działaniem systemów informatycznych czy urządzeń, ale na wymierne straty finansowe. Canon Polska, w ramach raportu badającego zmiany w funkcjonowaniu firm i korzystaniu z rozwiązań biurowych przeprowadzonego przez agencję badawczą Insight Lab w połowie września 2021 r. wśród ponad 200 polskich dużych i średnich firm, chciał dowiedzieć się jak do cyberbezpieczeństwa podchodzą przedsiębiorcy w naszym kraju. Wyniki mogą zaskakiwać. Choć, przedsiębiorstwa w Polsce coraz większą uwagę zwracają na potrzebę stosowania cyberochrony, to większą świadomością w tym obszarze mają zdecydowanie większe firmy – bo aż 95 proc. z nich deklaruje, że jest to dla nich istotna kwestia. Z kolei pomimo wzrastających cyfrowych zagrożeń tylko dla 62 proc. średnich firm to kluczowa sprawa.

A jak pandemia wpłynęła na sposób, w jaki przedsiębiorcy chronią się przed cyberprzestępcami? Okazuje się, że o ile większe firmy często wprowadziły w tym czasie nowe rozwiązania pomagające im lepiej chronić firmowe dane, a ich pracownicy zyskali dostęp do nich tylko z bezpiecznych urządzeń (44 proc. wskazań), o tyle niemal co drugie średnie przedsiębiorstwo w Polsce pozostało przy dawnej konfiguracji firmowych zabezpieczeń w zakresie biura głównego, bez uwzględnienia potrzeb pracy zdalnej. Na całkowicie nowe podejście bezpieczeństwa do dokumentów firmowych w tym okresie zdecydowało się jedynie tylko 4 proc. polskich organizacji, niezależnie od rozmiaru.

Chmura budzi nieufność
Z tematem bezpieczeństwa wiąże się także podejście do oprogramowania chmurowego. To dziś, jak przekonuje Dariusz Szwed, ekspert Canon Polska w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, jedno z najbezpieczniejszych środowisk przechowywania firmowych dokumentów i szczególnie pomocne rozwiązanie dla firm pracujących zdalnie lub hybrydowo.

Nowoczesne oprogramowanie chmurowe gwarantuje wykorzystanie najnowocześniejszych standardów zabezpieczeń i ich stałe aktualizacje. Mowa tu o zaawansowanych systemach identyfikacji użytkownika, opcje bezpiecznego drukowania dla gości czy monitorowanie bezpieczeństwa dokumentów. Nie zawsze da się to powiedzieć o systemach tworzonych przez firmowy dział IT – wyjaśnia Dariusz Szwed.

Jednak póki co, korzystanie z chmury budzi wciąż duży opór polskich przedsiębiorców. Z badania Insight Lab dla Canon Polska wynika, że niemal co druga średnia i co trzecia duża firma w kraju nadal woli trzymać się istniejących procedur i raczej nie ufa narzędziom chmurowym. Technologię chmurową częściej wprowadzają raczej duże przedsiębiorstwa – 29 proc. z nich deklaruje, że używa tej usługi od dłuższego czasu. Z badań dla Canon Polska widać jednak też i pewien postęp w tym obszarze oraz rosnącą świadomość znaczenia tego rozwiązania w funkcjonowania biur. W czasie pandemii co piąte duże przedsiębiorstwo zdecydowało się na wprowadzenie usługi chmurowej w swojej firmie, a drugie tyle obecnie rozważa skorzystanie z niej w przyszłości do zarządzania drukiem biznesowym. Nad taką opcją zastanawia się również co trzecia średnia firma.

Kluczowa edukacja średnich firm w zakresie cyberbezpieczeństwa
Przedstawiciel Canon Polska podkreśla, że podejście polskich przedsiębiorców do kwestii cyberbezpieczeństwa i nowych technologii biurowych wyraźnie zmienia się, a proces ten przyśpieszył w trakcie pandemii. – Liczba cyberataków na polskie firmy stale rośnie, a praca w formie zdalnej czy hybrydowej powoduje, że pracownicy są bardziej niż kiedykolwiek wcześniej narażeni na te zagrożenia. Dlatego ważne jest, aby przedsiębiorcy byli świadomi zarówno cyfrowych niebezpieczeństw, jak i możliwości ochrony przed nimi – podkreśla Dariusz Szwed. – Na szczęście widzimy wyraźny postęp w tym obszarze, który dokonał się w trakcie pandemii. Firmy coraz częściej wybierając sprzęt biurowy zwracają uwagę na kwestie zabezpieczeń cyfrowych. To jeden z kluczowych czynników wyboru – dodaje. W opinii eksperta Canon Polska, dziś zadaniem dostawców nowych technologii powinno być wzmocnienie wiedzy polskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych o średnim rozmiarze, o dostępnych rozwiązaniach, które pomogą chronić firmowe dane przed cyberatakami, a także pokazywanie korzyści płynących z technologii chmurowych. – W Canon Polska traktujemy to zadanie jako jeden z naszych priorytetów, dlatego stale włączamy się w kampanie edukacyjne dotyczące cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa druku. Tworzymy podcasty, wydajemy poradniki i doradzamy naszym klientom – zaznacza Dariusz Szwed.


*Badanie zmian w funkcjonowaniu firm i korzystaniu z rozwiązań biurowych wykonano w formie ankiety telefonicznej wspomaganej komputerowo (CATI) w okresie 15-21 września 2021 r. i obejmowało ono 202 przeprowadzone wywiady. Dobór próby badawczej miał charakter losowo-kwotowy.

(info Higher Media)

Dodaj komentarz