Konkursy Konkursy zagraniczne

W Moskwie ogłoszono zwycięzców nagrody Bolszaja Kniga

9 grudnia w Domu Paszkowa w Moskwie odbyła się uroczystość ogłoszenia zwycięzców Narodowej Nagrody Literackiej „Bolszaja Kniga”. Zwyciężyła powieść Filellin (Fihellen) Leonida Józefowicza.


Leonid Józefowicz po raz trzeci w historii został laureatem Bolszoj Knigi. Akcja nagrodzonej powieści, Filellin (Fihellen), rozgrywa się się w latach 20. XIX w. w czasach wojny o niepodległość Grecji. Bohater powieści, sztabs-kapitan z Uralu Grigorij Mossepanow, postanawia wziąć udział w tej wojnie („Fihellen” – pojęcie obejmujące ludzi, zwłaszcza cudzoziemców, którzy poparli dążenia Greków do wyzwolenia spod panowania tureckiego).

Druga nagroda przypadła pracy Mai Kuczerskiej Leskow: Proziewannyj genij (Leskow: Chybiony geniusz).

Miejsce trzecie zajął Wiktor Remizow za książkę Wiecznaja mierzłota (Wieczna zmarzlina).

Zwycięzcę wybrała akademia literacka licząca 100 osób.

Laureaci Bolszoj Knigi otrzymują nagrody finansowe: za miejsce pierwsze – trzy miliony rubli, za drugie – 1,5 mln., za trzecie – 1 mln.

1 grudnia ogłoszono zwycięzców w głosowaniu czytelników. W tej kategorii najwięcej głosów padło na książkę Simon Narine Abragian, drugie miejsce zajął Rif Aleksieja Polakowa, trzecie Sad Mariny Stiepnoj.

W konkursie głosowało 8987 osób z 40 krajów świata.

Nagrodę specjalną za wkład w literaturę otrzymali pracownicy Państwowego Muzeum Literackiego im. Władimira Dala. Nagrodę odebrał dyrektor instytucji Dmitrij Bak.


Przypominamy, w 2020 roku zwycięzcą nagrody Bolszaja Kniga został Aleksander Iliczewskij za powieść Czertioż Newtona (Szkic Newtona), drugą nagrodę poeta Timur Kibirow za debiutancką powieść Generał i jego semia (Generał i jego rodzina), trzecią – Szamil Idiatullin z powieścią Bywszaja Lenina [Była (ulica – red. ) Lenina].


Narodowa Nagroda Literacka Bolszaja Kniga została powołana w 2005 roku. O główną nagrodę rywalizowali tacy autorzy, jak Swietłana Aleksijewicz, Zachar Prilepin, Jewgienij Czyżow, Władimir Szarow i inni.

(źródło i zdjęcie: RIA Novosti; na zdjęciu Leonid Józefowicz odbiera nagrodę)


Dodaj komentarz