Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów sieci Świat Książki – grudzień 2021

W grudniu, z pierwszej dziesiątki listopadowej listy bestsellerów Świata Książki pozostały tylko cztery książki, z czego z  miejsca pierwszego na drugie spadła najnowsza powieść Harlana Cobena Mówi mi Win (Albatros), wróciła (od razu na miejsce czwarte) Czuła przewodniczka Natalii de Barbaro, o trzy oczka podniosło się Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku Zbigniewa Rokity. Z czwartego na ósme spadły Rzeczy. które czynimy z miłości Kristin Hannah. A która książka uplasowała się na pierwszym miejscu?  – Wybór Annne Applebaum i Donalda Tuska.1. Wybór, Anne Applebaum, Donald Tusk (Agora S.A): Applebaum i Tusk w dwunastu błyskotliwych rozmowach odpowiadają na najgorętsze pytania dotyczące Polski i Europy: Dlaczego Unia Europejska, chociaż jest potęgą, częściej bywa chłopcem do bicia? Na czym polega pakt z diabłem, który podpisali Orban, Kaczyński i inni autorytaryści? Jak podzieliliśmy się na obce sobie plemiona i czy potrafimy mimo to wspólnie żyć? Jak sprawić, by w kryzysie migracyjnym przyzwoitość nie stała się synonimem bezradności a ksenofobia synonimem skuteczności? Dlaczego Polska może stać się państwem frontowym i jakie mogą być tego konsekwencje? Czy patriotyzm nieuchronnie zagarnęli dla siebie nacjonaliści? Dlaczego Rosja chce podzielić Europę? Czy Chiny wygrają cyfrową walkę o kontrolę nad światem? Jak demokraci mają znów wygrywać wybory – nie tylko w Ameryce? Jak bardzo boli hejt?


2. Mów mi Win – najnowsza powieść Harlana Cobena (Albatros): Tym razem w roli głównej Win, czyli Windsor Horne Lockwood III. Milioner i awanturnik, najlepszy kumpel Myrona Bolitara. Król życia, który zawsze dostaje to, co chce.
Przed ponad dwudziestoma laty dziedziczka fortuny Lockwoodów, Patricia, została uprowadzona podczas napadu na rodzinną posiadłość. Przez wiele miesięcy przetrzymywano ją w chacie na pustkowiu. Patricii udało się uciec, ale jej oprawców nie schwytano, nie odzyskano również rodzinnych pamiątek, które zostały skradzione podczas porwania…


3. Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku, Sara Gay Forden (Marginesy): Historia Guccich to historia blichtru, przepychu i intryg, historia powstania, bliskiego upadku i późniejszego odrodzenia się modowej dynastii. To wielkie nazwiska: Tom Ford, Sophia Loren, Jackie Kennedy Onassis, Domenico De Sole, Pierre Cardin, Chiara Mastroianni, Yves Saint Laurent. To także stolice świata mody: Mediolan, Florencja, Nowy Jork i Paryż. Sara Gay Forden pozwala zajrzeć za kulisy najsłynniejszego domu mody, pokazuje ukryte namiętności, potęgę oraz słabe punkty rodu Guccich. To wartka opowieść o modzie, wielkich pieniądzach i rozdzierającej serce tragedii.

Książka uznana przez „The Economist” za jedną z najlepszych książek roku.


4. Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie Natalii de Barbaro (Agora S.A.): Natalia de Barbaro pracuje z kobietami, które poszukują odpowiedzi na pytania: „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym marzę? Na co sobie pozwalam?”. Jej książka to rzetelna z punktu widzenia psychologii, ale także poetycka, czasem brutalnie szczera i poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? Autorka zaprasza w podróż pod opieką Czułej Przewodniczki – kobiecej intuicji i mądrości.
Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało
radości.


5. Filozofia dla zabieganych, Jonny Thomson (Insignis Media): fascynująca podróż po świecie idei największych myślicieli od starożytności po współczesność. Przekonaj się, co mają do powiedzenia na temat najważniejszych życiowych kwestii i dlaczego warto dziś znać ich koncepcje.


6.  Nigdy, Ken Follett (Albatros): Pauline Green, amerykańska prezydent, robi wszystko, by uniknąć wydania rozkazu użycia broni nuklearnej… Chang Cai, błyskotliwy szef chińskiego wywiadu, prowadzi misterną grę, by powstrzymać rząd swojego kraju przed starciem z Zachodem… Tamara i Abdul, agenci CIA, rozpracowują w Afryce Północnej struktury islamskich terrorystów… Kiah, piękna młoda Afrykanka, decyduje się na niebezpieczną podróż przez Saharę, by zapewnić przyszłość swojemu dziecku… Oni wszyscy poświęcają się, ponieważ wierzą, że są w stanie sprawić, żeby świat stał się lepszym i bezpieczniejszym miejscem. Tylko że to może nie wystarczyć…


7. Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku Zbigniewa Rokity (Czarne): Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.


8. Rzeczy, które czynimy z miłości, Kristin Hannah (Świat Książki): Sugestywna i wzruszająca opowieść o magii i sile macierzyństwa. Mówi o radości z powrotu do domu i wyborze pomiędzy własnym dobrem a miłością.
Historia Angeli, jednej z trzech sióstr Malone, przekonuje, że nawet jeśli nie zawsze można zapobiec trudnym doświadczeniom, to warto się z nimi zmierzyć w godny sposób, a życie niesie nie tylko trudy, ale i nagrody za ich pokonywanie.


9. Opowieść wigilijna Karola Dickensa z ilustracjami Anny Garcii (Olesiejuk): Poznaj Ebenezera Scrooge’: skąpca i samoluba, który wprost nie cierpi świąt Bożego Narodzenia. Ta książka, do której piękne ilustracje przygotowała utalentowana hiszpańska artystka, Ana García, opowiada o tym, jak w jedną noc wszystko może się odmienić.
Utwór Karola Dickensa, zaliczany do klasyki literatury dla dzieci i młodzieży, stanowi pouczającą lekturę dla kolejnych pokoleń młodych.


10. Świat według Clarksona. Czy da się to przyspieszyć?, Jeremy Clarkson (Insignis Media): Z czym kojarzy się wam Jeremy Clarkson? Z szybkimi samochodami i zwariowanymi pomysłami? A może z rolnictwem? Dziś pewnie wielu z was częściej postrzega go jako dżentelmena farmera, który zza kierownicy traktora dogląda swoich hektarów, ale Jeremy nie od razu stał się synem ziemi o czerstwej twarzy i dłoniach zrogowaciałych od pracy na roli…
Dawniej widziało się go właściwie tylko w rozpędzonym samochodzie spowitym dymem palonych opon i oparami benzyny. To szalone życie przemierzającego świat motoryzacyjnego guru zmuszało go do mierzenia się z nieludzką liczbą okoliczności, w których stawiał czoła głupocie, niedorzecznościom i nonsensom. I choć Jeremy nie należy do osób o anielskiej cierpliwości, zawsze podejmował wysiłek, by swoim ciętym komentarzem i dobrą radą postawić do pionu wciąż zaskakujący go absurdami świat. Tak jest i tym razem – przed wami ósmy już Świat według Clarksona!


Miejsca w drugiej dziesiątce zajęły następujące książki:

  1. Dzieje Polski. Tom 5. Imperium Rzeczypospolitej, Andrzej Nowak, Biały Kruk
  2. Prawdziwa historia Królowej Życia, Dagmara Kaźmierska, ESPR
  3. Nadchodzi III wojna światowa, Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz, DW REBIS
  4. Dziewięć. Cykl “Wściekłe psy”, Mieczysław Gorzka, Bukowy Las
  5. Ta, która zawiniła, Jane Corry, Albatros
  6. Przepaść, Remigiusz Mróz, Filia
  7. Kicia Kocia i Nunuś. Idą święta, Anita Głowińska. Media Rodzina
  8. Potęga podświadomości (wydanie nowe uzupełnione), Joseph Murphy, Media Rodzina
  9. Terapeutka, B.A. Paris, Albatros
  10. Powrót (wydanie limitowane), Nicholas Sparks, Albatros

Dodaj komentarz