Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów sieci Świat Książki – ROK 2021

Sieć księgarń  Świat Książki podsumowała sprzedaż całoroczną. W pierwszej dziesiątce trzy kryminały, dwie  powieści fantasy, po jednej thriller psychologiczny, powieść historyczna, reportaż, poradnik, książka feministyczna. Niespodzianek nie ma – na miejscu pierwszym Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie Natalii de Barbaro (Agora S.A.), na drugim Terapeutka B.A. Paris, (Albatros), na trzecim Zaginiona siostra Lucindy Riley (Albatros).


Czuła przewodniczka… pojawiła się na miejscu drugim w marcu i oprócz listy listopadowej nie opuszczała pierwszej dziesiątki do końca roku, a przez 6 miesięcy zajmowała miejsce w pierwszej trójce. Terapeutka gościła na listach przez cztery miesiące, w kwietniu i maju zajmując pierwsze miejsce, Zaginiona siostra przez trzy miesiące (pierwsza na liście czerwcowej). Zaskakuje miejsce kryminału Mów mi Win Harlena Cobena – książka pojawiła na liście w listopadzie i już w pierwszej dziesiątce roku, oraz powieści Gdzie śpiewają raki, która nigdy nie pojawiła się w pierwszej dziesiątce.

Którego wydawnictwa książki zajmowały czołowe miejsca? Tu dominuje Albatros – cztery pozycje w pierwszej dziesiątce i siedem w dwudziestce. Szóstką książek w dwudziestce może poszczycić się natomiast Świat Książki.

W pierwszej dwudziestce znalazły się po trzy powieści Remigiusza Mroza i Kristin Hannah.


1. Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie Natalii de Barbaro (Agora S.A.): Natalia de Barbaro pracuje z kobietami, które poszukują odpowiedzi na pytania: „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym marzę? Na co sobie pozwalam?”. Jej książka to rzetelna z punktu widzenia psychologii, ale także poetycka, czasem brutalnie szczera i poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? Autorka zaprasza w podróż pod opieką Czułej Przewodniczki – kobiecej intuicji i mądrości.
Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało
radości.


2. Terapeutka B.A. Paris (Albatros): Budząca dreszcz grozy opowieść o wymarzonym domu, który skrywa mroczną tajemnicę…


3. Zaginiona siostra Lucindy Riley (Albatros) (awans z miejsca czwartego) – siódmy tom cyklu “Siedem sióstr”: Bajeczna i pełna przygód podróż dookoła świata w poszukiwaniu Merope, zaginionej siódmej siostry D’Apliese!


4. Potęga podświadomości (wydanie nowe uzupełnione), Joseph Murphy Summers (Świat Książki): …jeden z najlepszych i najskuteczniejszych poradników, jakie kiedykolwiek napisano. Ta książka pomogła milionom ludzi na całym świecie osiągnąć upragnione cele jedynie dzięki zmianie sposobu myślenia. Teraz do rąk czytelników trafia nowe wydanie uzupełnione komentarzami z nigdy nie publikowanych prac Autora.
Rewolucyjne techniki doktora Murphy’ego opierają się na sprawdzonej zasadzie: Jeśli uwierzysz w coś bez zastrzeżeń i możesz to zobrazować w swoim umyśle, usuniesz podświadome przeszkody, które powstrzymują cię przed osiągnięciem upragnionego celu, a twoja wiara stanie się rzeczywistością.


5. Pieśń o Achillesie (Albatros), debiut literacki Madeline Miller, autorki niezapomnianej Kirke. Książka nagrodzona Orange Prize for Fiction, tygodniami utrzymująca się na liście bestsellerów „New York Timesa”: Nad Achillesem, synem króla i pięknej nimfy, ciąży straszliwe fatum. Tylko on może zapewnić Grecji wygraną w wyniszczającej wojnie. Ale zwycięstwo dopełni się wtedy, kiedy zginie.


6. Mów mi Win – najnowsza powieść Harlana Cobena (Albatros): Tym razem w roli głównej Win, czyli Windsor Horne Lockwood III. Milioner i awanturnik, najlepszy kumpel Myrona Bolitara. Król życia, który zawsze dostaje to, co chce.
Przed ponad dwudziestoma laty dziedziczka fortuny Lockwoodów, Patricia, została uprowadzona podczas napadu na rodzinną posiadłość. Przez wiele miesięcy przetrzymywano ją w chacie na pustkowiu. Patricii udało się uciec, ale jej oprawców nie schwytano, nie odzyskano również rodzinnych pamiątek, które zostały skradzione podczas porwania…


7. Gdzie śpiewają raki, Delia Owens (Świat Książki): Owens przedstawia odludne mokradła wybrzeży Karoliny Północnej z perspektywy porzuconego dziecka. Samotna dziewczynka otwiera nam oczy na cuda – i zagrożenia – jej prywatnego świata. Dojmująco piękna powieść… Kryminał na kanwie morderstwa, ponadczasowa gawęda i celebracja przyrody w jednym.
THE NEW YORK TIMES BOOK REVIEW


8. Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku Zbigniewa Rokity (Czarne): Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.


9. Opowieść wigilijna Karola Dickensa z ilustracjami Anny Garcii (Olesiejuk): Poznaj Ebenezera Scrooge’: skąpca i samoluba, który wprost nie cierpi świąt Bożego Narodzenia. Ta książka, do której piękne ilustracje przygotowała utalentowana hiszpańska artystka, Ana García, opowiada o tym, jak w jedną noc wszystko może się odmienić.
Utwór Karola Dickensa, zaliczany do klasyki literatury dla dzieci i młodzieży, stanowi pouczającą lekturę dla kolejnych pokoleń młodych.


10. Afekt (seria z Joanną Chyłką, tom 13.) Remigiusza Mroza (Czwarta Strona): W nowej kancelarii prawnej Joannie Chyłce zostaje przydzielona sprawa będąca jej zawodowym koszmarem: ma bronić pedofila. Sytuację komplikuje fakt, że oskarżonym jest brat jednego z najważniejszych polityków w Polsce – kandydata na prezydenta, który przed wyborami przoduje w sondażach. Sprawa skupia na sobie uwagę wszystkich mediów, gdyż jej finał przesądzi nie tylko o losie oskarżonego, ale najprawdopodobniej także o wyniku wyborów.


Miejsca w drugiej dziesiątce zajęły następujące książki:

  1. Powrót (wydanie limitowane), Nicholas Sparks, Albatros
  2. Firefly Lana, Kristin Hannah, Świat Książki
  3. Pomiędzy siostrami Kristin Hannah, Świat Książki
  4. Wybór, Anne Appplebaum, Donald Tusk, Świat Książki
  5. Wybaczam ci, Remigiusz Mróz, Filia
  6. Gdzie poniesie wiatr, Kristin Hannah, Świat Książki
  7. Duma i uprzedzenie (ekskluzywna edycja limitowana), Jean Austen, Świat Książki
  8. Później, Stephen King, Albatros
  9. Studentka, Gerritsen Tess , Braver Gary, Albatros
  10. Szepty spoza nicości. Cykl z Sewerynem Zaorskim. Tom 3, Remigiusz Mróz, Filia

Dodaj komentarz