Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – grudzień 2021

Na grudniowej liście Motyli przetasowanie w pierwszej trójce, dwie książki przebiły sie z drugiej dziesiątki, pojawiły się kolejne nowości nowości. Na drugie miejscu spadł dotychczas niepokonany Dziadek i niedźwiadek… Łukasza Wierzbickiego (Pointa), na pierwszym Koniec pieniądza papierowego Rolanda Baadlera (wyd. DeReggio).1. Awans z czwartego miejsca – Koniec pieniądza papierowego Rolanda Baadlera (wyd. DeReggio): autor, przenikliwy analityk i praktyk, podaje nam na tacy samo sedno podstępu wymierzonego w nasz majątek i trafnie przewiduje następstwa związanej z tym dziejowej przemiany.


2. Po sześciu miesiącach dominacji w końcu spadek o jedno miejsce – Dziadek i niedźwiadek – historia prawdziwa Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa) – sympatycznie i prosto opisane losy niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa.


3. Z miejsce siódmego awansuje Kalendarz na 2022 rok, praca zbiorowa (Przekrój): 365 zachodów słońca, 365 inspiracji, 365 okazji do świętowania i tyle samo ciekawostek. Do tego rysunki Marka Raczkowskiego, Joanny Grochockiej i Igora Kubika, a także Wycinki w termosie.


4. Cafe Museum Roberta Makłowicza (Czarne):Tak więc jestem i Grekiem, i Chińczykiem, cóż to komu może przeszkadzać? Choć polski mym ojczystym językiem, najbardziej lubię słyszeć wokół siebie także inne mowy. Cieszy mnie obecność w jednym miejscu świątyń różnych wyznań, a jeszcze bardziej raduje, gdy wszystkie są otwarte.


5. Europa przeciwko Żydom 1880-1945, Gotz Aly (Filtry): Słynny niemiecki historyk dokonuje przenikliwej analizy ogólnoeuropejskiej wrogości wobec Żydów. Genezy nowoczesnego antysemityzmu doszukuje się w powiększającym się pod koniec XIX wieku dystansie społecznym między szybko emancypującą się mniejszością żydowską a dużo wolniej przekształcającymi się wspólnotami chrześcijańskimi. Wzrost demokracji i poszerzające się prawa wyborcze paradoksalnie sprzyjały tejże wrogości,


6. Witaj w świecie bez architektów, Jakub Szczęsny (Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie): Dlaczego ściany w arabskich domach są grubsze niż w europejskich? Czy zamiast budować dom z cegieł, można wydrążyć go w ziemi? Czy da się zorganizować wieś w wieżowcu?
Jakub Szczęsny w swojej książce zabiera nas w ekscytującą podróż po ludzkich siedliskach na całym świecie: od mazowieckich wsi i miasteczek, przez Kazbę w Algierze i pływające wioski w Iraku, aż po podziemne domy w Chinach, brazylijskie fawele i obozy dla uchodźców.


7. Trzeba ratować święta, Brenjamin Tenner (Kultura Gniewu): Zwierzęta z gospodarstwa znanego z komiksu Wielki zły lis Benjamina Rennera szykują się do zimy. A jeśli zima, to nie tylko śnieg, ale także święta Bożego Narodzenia! Jest jednak mały problem – kaczka i królik, największe rozrabiaki w gospodarstwie, podczas jednej ze swoich szalonych zabaw zrobili Świętemu Mikołajowi kuku. I kto teraz dostarczy prezenty dzieciom na całym świecie?
Tak prezentuje się początek fabuły komiksu
Trzeba ratować święta!, który jest kolejną opowieścią z niezwykłego i bardzo zabawnego świata stworzonego przez Benjamina Rennera, który czytelnicy pokochali za sprawą „Wielkiego złego lisa”. Historia ta ukazała się pierwotnie jako dodatek do ekskluzywnego wydania tego komiksu, a polskie wydanie jest pierwszą samodzielną publikacją tej opowieści.


8. Skok z miejsca szesnastego – Namiętne małżeństwo, David  Schnarch (Kropla): Publikacja Namiętne małżeństwo. Miłość seks i bliskość w stałych związkach (tytuł oryginału Passionate Marriage. Love, Sex and Intimacy in Emotionally Committed Relationships, New York 1997) zaliczana jest  do światowej klasyki seksuologii. Jej autor, David Schnarch, amerykański psycholog, seksuolog i terapeuta, prezentuje w niej swoje pionierskie podejście do terapii par, w którym odrzuca rozdzielenie terapii seksuologicznej i terapii małżeńskiej. Według Schnarcha nie dość, że obu tych planów – seksu i relacji osób – nie można traktować osobno, to wręcz koniecznie trzeba je łączyć, bowiem wzajemnie się objaśniają.


9. Wypiór Grzegorza Uzdańskiego (Filtry): Wypiór to historia o parze znerwicowanych, wielkomiejskich trzydziestolatków, którym sypie się związek. Opowiedziana z humorem i epickim realizmem, jest zarazem opowieścią niesamowitą, gdyż jedną z głównych ról gra tu przeistoczony w wampira Adam Mickiewicz.

10. Listę zamyka Co mówią kamienie Wenecji Ewy Bieńkowskiej (Próby) – autorski przewodnik po weneckich kościołach, galeriach, dziełach sztuki, które najpełniej oddają charakter i historię tego wyjątkowego miasta. Niniejsza edycja to wydanie II, przejrzane i rozszerzone, opatrzone indeksem osób i miejsc.


Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Kości, które nosisz w kieszeni, Łukasz Barys (Cyranka)
12. Szamańska choroba, Hugo Bader (HBM Hugo Bader – Media)
13. Choroba refluksowa przełyku. Dieta i jadłospisy, praca zbiorowa (Magazine.pl)
14. Pęknięta Solidarność, Michał Śiermiński (Książka i PrasaS)
15. Dom, Paco Roca (Kultura Gniewu)
16. Człowiek umiera tylko raz (wyd. 2 rozszerzone), Jacek Norkowski (Thaurus)
17. Siedem typów ateizmu, John Gray (Fundacja Kultura Liberalna)
18. 27 śmierci Toby’ego Obeda, Joanna Gierak-Oneszko (Instytut Reportażu/Dowody na Istnienie)
19. Szkoła lipska i systematyczna destrukcja edukacji, Paoli Lionni (Garda)
20. Drugi krok od szachowego mistrzostwa, Maciej Sroczyńksi (Szachmistrz)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

Dodaj komentarz