Historia książki i druku Różne Rynek wydawniczy

“The Incredible Hulk” Nr 1 sprzedany za pół miliona USD

Pierwszy numer komiksu o Hulku uzyskał na aukcji najwyższą, jak dotąd, cenę.


Pierwszy numer wydawanego przez Marvel Comics komiksu “Incredible Hulk” z 1962 roku został kupiony przez prywatnego kolekcjonera za 490 tys. dolarów. Co ciekawe, Hulk ma tu szarą, a nie zieloną skórę. Skąd więc zmiana, i to już od numeru drugiego? Zawiniła słaba jakość druku – taką samą szarość na wszystkich arkuszach jest trudno osiągnąć nawet dziś, Hulk raz więc był bardziej czerwony, to znów bardziej zielony. Aby więc pozbyć się problemu, jego twórcy zdecydowali się na bezpieczny zielony.
Sprzedaż prowadził serwis aukcyjny Comic Connect.

W zamyśle twórców, Hulk miał być kwintesencją ludzkiej wściekłości, miał symbolizować amerykańską tendencję do agresywności oraz dążenie do samozniszczenia i antyintelektualizmu. Hulk to alter ego doktora Roberta Bruce’a Bannera, obiecującego młodego fizyka. Podczas pracy nad promieniowaniem gamma zdarzył się wypadek, w efekcie którego Banner został napromieniowany, co doprowadziło do przekształcenia go w Hulka – wielkiego, humanoidalnego stwora o nadludzkiej sile i wytrzymałości, nad którym Banner nie ma właściwie żadnej kontroli.

Jakość sprzedanego egzemplarza została oceniona jako „bardzo dobra”, co jest o tyle istotne, że ze względu na użyty do jego druku tani papier i rozmazanie kolorów takie egzemplarze są rzadkością.

Komiks z pewnością będzie zyskiwać na wartości podczas kolejnych aukcji, choć trudno mu będzie przebić rekordzistę w tej grupie publikacji – we wrześniu 2021 roku egzemplarz komiksu “Amazing Fantasy” nr 15 z 1962 roku, w którym pojawił Spider-Man, został sprzedana za 3,6 miliona dolarów.

(źródło The Guardian)

Dodaj komentarz