Na ławeczce spoczął strudzony ks. Jan Twardowski. Pewnie wyszedł na krótki spacer – wszak mieszkał nieopodal – przy klasztorze sióstr wizytek i zabolały go nogi. Dobrze, że wziął ze sobą książkę. Poczyta wśród głosów ptaków. A co czyta? Podejrzyjmy zza pleców księdza – eee!, nic tam nie ma, puste strony! Może w tej chwil przychodzi mu na myśl słynna fraza: “Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”?
A wiecie Państwo, że nie tylko można przysiąść się do mistrza, ale też posłuchać jego głosu? – w ławeczce znajdziemy klawisz, po naciśnięciu którego odsłuchamy kilka wierszy w wykonaniu samego księdza.
Autorem odlanego w brązie pomnika-ławeczki jest Wojciech Gryniewicz, znany z wielu pomników cenionych postaci rzeźbiarz (m.in. Juliana Tuwima czy Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi). Rzeźba powstawała przez 7 miesięcy i waży 380 kg. Znajdziemy ją na skwerze imienia ks. Twardowsiego (róg Krakowskiego Przedmieścia i Karowej.
Pomnik odsłonięty został 10 października 2013. Jego fundatorem (kosz 100 tys. zł) jest Instytut Papieża Jana Pawła II i Związek Powstańców Warszawskich.
(ap)
Andrzej Palacz (ur.1957), redaktor naczelny magazynu ,,Wydawca” i portalu wydawca.com.pl, wydawca książek (literatura historyczna), dziennikarz branżowy, tłumacz, autor książki “Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari”. Wykładowca edytorstwa i poligrafii na Podyplomowych Studiach Polityki Wydawniczej i Księgarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Moskiewskiego Instytutu Poligrafii.
One thought on “Ławeczka ks. Jana Twardowskiego w Warszawie”