Drukarnie poligrafia - różne Rynek wydawniczy

Jaki był 2021 rok, jaki będzie 2022? Ocenia Ł. Wąwoźny (drukarnia cyfrowa Sowa)

Jak minął ubiegły rok?, jaki będzie 2022? – o to pytamy szefów polskich przedsiębiorstw poligraficznych, zajmujących się produkcją dziełową. Prosimy o ocenę (w skali 1-6) roku ubiegłego, podsumowanie osiągnięć, i tego, czego  się nie udało zrobić, oraz o to, co dziś jest chyba najtrudniejsze od lat – jak będzie rozwijać się sytuacja w ich firmach i na rynku poligraficzno-wydawniczym. 


Łukasz WĄWOŹNY
właściciel drukarni cyfrowej Sowa

W skali 1-6 rok 2021 oceniam na piątkę. Wydaje się, że w jakiś sposób uporaliśmy się organizacyjnie z pandemią, choć w grudniu wirus dopadł również naszych pracowników. To był też udany rok pod względem inwestycji: postawiliśmy  drugą linię cięcia do roli, kupiliśmy najnowszą maszynę do druku  kolorowego firmy Ricoh, co usprawniło nam produkcję okładek, szczególnie ze skrzydełkami, doszło też kilka maszyn do produkcji opraw twardych, dzięki czemu poprawiła się ich jakość. 
Co przeszkadzało? Pod koniec trzeciego i w czwartym kwartale brak stabilności dostaw papieru, a w pewnym momencie nawet ich brak.  Poza tym wciąż rosnące ceny ma materiały poligraficzne. Doszło do tego, że musieliśmy zrezygnować z ofertowania na dłuższy okres, i tak naprawdę cena na nasze usługi jest ważna przez pięć dni, a niekiedy jest to po prostu cena dnia.

Jaki będzie rok 2022? Spodziewamy się że przejdzie do nas, w sensie do druku cyfrowego, spora część produkcji z druku offsetowego. Wydawcy wciąż zmniejszają nakłady, widzimy też tendencję do zmniejszania dodruków – gdy wcześniej było to średnio po 300 egz. dziś to już 100 egz. Rośnie zainteresowanie klientów pełną obsługą, czyli nie tylko drukiem, ale też wydawniczym opracowaniem książek – redakcją, składem, opracowaniem graficznym i  na końcu ich dystrybucją. Dlatego też rozwijać będziemy nasze pozostałe projekty, czyli wyczerpane.pl oraz wydacksiazke.pl, bardziej więc będziemy dbać o selfpublisherów, wspierać ich w całym procesie wydawniczym i dystrybucyjnym.

Ceny? Sama usługa poligraficzna wzrosła o ok. 8%, ale jeśli do tego dodamy skokowy wzrost cen papieru (szczególnie w przypadku papierów offsetowych) o 70-100%, to w sumie druk książek, gdzie udział papieru to ok. 1/3 i więcej wartości całej usługi, wzrósł o ok 30%. Niestety  papiernie zapowiadają kolejne podwyżki. Kiedy to się skończy? Myślę, że do połowy roku ceny powinny się ustabilizować. To oczywiście poważne obciążenie dla wydawców, którzy przecież nie mogą podnieść  cen swych książek aż tak bardzo.


One thought on “Jaki był 2021 rok, jaki będzie 2022? Ocenia Ł. Wąwoźny (drukarnia cyfrowa Sowa)

Dodaj komentarz