Konkursy Różne

Finał konkursu Historia Zebrana

Znamy już wyniki plebiscytu Historia Zebrana na najlepsze książki historyczne 2021 roku! Zwycięskie publikacje wybrane zostały w trzech kategoriach:
– W rolach głównych (biografie i wspomnienia postaci historycznych, ludzi tworzących historię lub doświadczonych nią),
– Okiem badacza (książki historyczne wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla zawodowych historyków lub pasjonatów tematu),
– Historia niebanalna (książki popularyzujące historię w nietuzinkowy sposób; takie, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach).


Konkurs został zorganizowany przez redakcje Histmag.org i Granice.pl, a swoje nagrody przyznali osobno internauci (łącznie oddano około 5 tys. głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników) oraz jurorzy – dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

WYNIKI PLEBISCYTU HISTORIA ZEBRANA – EDYCJA 2021

Głosowanie jurorów:

1. Paweł Miedziński – Centralna Agencja Fotograficzna 1951–1991 (Wyd. IPN) [kat. W rolach głównych]
Obszerna monografia, która zwraca uwagę nie tylko swoim monumentalnym rozmiarem! Nawet nieporęczny format wydania broni się w tym wypadku całkowicie ze względu na dobro opisywanej materii. Cieszą liczne, wysokiej jakości fotografie, podobnie jak nietuzinkowe i bardzo udane rozwiązanie kwestii przypisów. Choć zdjęcia stanowią ważną część pracy, nie ustępują w niczym narracji, kompleksowo i rzetelnie omawiającej podjęte zagadnienie. Prawdziwe kompendium wiedzy na temat CAF – opisuje zwycięską książkę redaktor naczelny Histmag.org Mateusz Balcerkiewicz, juror plebiscytu.

2. Anna Sylwia Czyż, Bartłomiej Gutowski Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju (Instytut POLONIKA) [kat. Okiem badacza]
Takich książek jest za mało, a zdecydowanie ich potrzebujemy! W Polsce nie brakuje “strażników pamięci” – ludzi zafascynowanych historią, chcących poznawać i pielęgnować świadectwa przeszłości dla przyszłych pokoleń. Świetnie przygotowany i bogato ilustrowany Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju w swoim zakresie merytorycznym dostarcza im odpowiedniego zaplecza wiedzy oraz informacji, jak pracować w sposób poprawny metodologicznie. Edukowanie chętnych do pracy pasjonatów jest w najlepszym interesie polskich historyków i polskiego dziedzictwa. Dziękujemy i prosimy o więcej! – zachwyca się zwycięską publikacją Mateusz Balcerkiewicz.

3. Andrzeja Perepeczko – Irenka. Dziewczynka z Wilna (Wyd. Literatura) [kat. Historia niebanalna]
To kolejna wartościowa publikacja, którą Andrzej Perepeczko stworzył dla najmłodszych czytelników. Autor posiada tę niezwykłą umiejętność, która pozwala mu na opowiadanie o sprawach trudnych w przystępny sposób. Doskonale wywiązał się ze swojego zadania, przybliżając młodym czytelnikom dzieje mieszkańców Wileńszczyzny w czasie II wojny światowej. Przez pryzmat losów kilkuletniej dziewczynki poznają oni bowiem losy polskiej ludności, doświadczonej represjami ze strony Sowietów, Niemców i Litwinów. Książka została opatrzona przepięknymi ilustracjami, które stanowią małe dzieła sztuki – o nagrodzonej pozycji opowiada red. Magdalena Mikrut-Majeranek, jurorka plebiscytu.

Głosowanie internautów:        

1. Marek A. Koprowski Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA (Wyd. Replika) [kat. W rolach głównych]
Oddałem swój głos na tę książkę, ponieważ uważam, że jest to bardzo ważny oraz trudny temat, który wydaje się bardzo przemilczany. Historia ludobójstwa wołyńskiego to część naszej historii, niebywale brutalnej, która trzeba przypominać, a którą przypomina się bardzo rzadko. Aktualnie wydaje się coraz więcej książek na ten temat, powstał film, który szerszej publiczności przybliżył historię naszych kresów. Wcześniej temat Wołynia był całkowicie pominięty. Nawet kiedy chodziłem do szkoły już w latach 90., oraz do szkoły średniej już po 2000 roku, na lekcjach historii żaden nauczyciel nie wspominał nawet na ten temat – uzasadnia swój głos Marek Ruda, internauta biorący udział w plebiscycie.

2. Muzeum Powstania Warszawskiego – Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego. Część 1: 10 czerwca – 2 września 1944 r.  (Muzeum Powstania Warszawskiego) [kat. Okiem badacza]
Praca gromadzi rozproszone rozkazy dowódców Powstania Warszawskiego. Stanowi niezbędną pomoc dla wszystkich badaczy. Z niecierpliwością będę czekała na kolejne tomy – uzasadniła swój głos na zwycięską książkę Irena Sawicka, uczestniczka plebiscytu.

3. Leszek Jodliński – Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska (Wyd. Rebis) [kat. Historia niebanalna]
Czytałam z wielkim szacunkiem dla rodzin opisywanych, ich losów bolesnych. Tematyka bardzo trudna, jednak poruszana z wielką delikatnością, wrażliwością. Trzeba wielkiej odwagi, żeby podjąć takie bolesne tematy i dotknąć ich na wskroś. Autor dokonał tego. Pisze językiem eleganckim, bogatym w środki literackie. I niech takie losy już nigdy się nie wydarzą – uzasadnia swój wybór Agnieszka Dłociok, internautka biorąca udział w plebiscycie.


(info histmag.org)

Dodaj komentarz