Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego po raz trzeci

Do końca lutego organizatorzy trzeciej edycji Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego za najlepszy książkowy debiut podróżniczy czekają na zgłoszenia.


Kto w tym roku dołączy do naszych dotychczasowych laureatów, dowiemy się podczas finału Kolosów, które odbędą się w Gdyni 22-24 kwietnia.  Zgłoszenia – od autorów, wydawców i czytelników – do trzeciej edycji konkursu na najciekawszą wydaną w 2021 roku debiutancką książkę o tematyce podróżniczej przyjmowane są do 28 lutego.

O powodach uzupełnienia statuetek przyznawanych na Kolosach o jeszcze jedną, specjalnie zaprojektowaną dla nagrody za książkę, tak organizatorzy piszą: Wcześniej czy później to po prostu musiało się stać. Kochamy książki niemal tak samo jak kochamy podróże i od dawna szukamy publikacji, które o poznawaniu świata opowiadają w sposób piękny, mądry i aktualny. Nie przez przypadek udostępniamy co roku na Kolosach tak dużo miejsca właśnie wydawcom oraz autorom i nie przez przypadek odbywa się na naszej imprezie tak wiele książkowych premier.

Mimo to od pewnego czasu czuliśmy, że to wszystko trochę za mało. I że bliskim związkom książek z podróżami pora nadać bardziej konkretną formę. Choć istnieje w Polsce kilka niezależnych od siebie nagród przyznawanych co roku autorom za publikacje traktujące o podróżach, mamy przekonanie, że wciąż są tu rezerwy i obszar ten potrzebuje silniejszego wsparcia w postaci nagrody korzystającej z prestiżu i doświadczenia Kolosów. I to nagrody
cennej, bo oprócz efektownej statuetki na laureata lub laureatkę czeka również 5000 zł – ufundowane przez członka Kapituły Kolosów, Andrzeja Ciszewskiego.

A dlaczego nagroda przyznawana jest za debiut?: Powodów jest kilka. Ten najważniejszy to nasze doświadczenie – od samego początku na Kolosach staraliśmy się niczego nie powielać i nikogo nie naśladować. Woleliśmy szukać własnej drogi. To zarazem trudniejsze, ale i o wiele ciekawsze. Dzięki temu od ponad dwóch dekad udaje nam się wytyczać trendy. Podobnie ambitny cel stawiamy sobie w przypadku nowej nagrody: nie wykluczamy, że w przyszłości będziemy przyznawać statuetkę również za – po prostu – podróżniczą książkę roku, ale na początek – a w tym roku konkurs o Nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego będzie miał dopiero trzecią edycję – chcemy się skupić na tym, na czym zawsze znaliśmy się najlepiej, czyli na szukaniu i znajdywaniu nowych twarzy. W tym przypadku autorek i autorów.

Regulamin nagrody i formularz zgłoszenia na stronie organizatora.


Dotychczasowi laureaci Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego:

  • (za rok) 2019: Cezary Borowy, Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach (Warszawa 2019, Wydawnictwo TBR)
  • (za rok) 2020: Rafał Wierzbicki, Subarctica (Warszawa 2020, wydawnictwo Stary Wspaniały Świat)


O patronie nagrody:
Patronem nagrody jest Maciej Kuczyński (1929-2019), wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników.

Organizatorem konkursu jest firma MART, a jego celem jest promocja literatury podróżniczej, w szczególności wspieranie autorek i autorów debiutujących w tej dziedzinie.

(info Kolosy.pl)


Dodaj komentarz