Poligrafia poligrafia - różne

Canon przemienia wnętrze krakowskiej świetlicy dziecięcej

Canon pokazuje możliwości swoich najlepszych ploterów i materiałów w dziedzinie drukowanych aranżacji wnętrz. I robi to w wyjątkowy sposób: całkowicie przemieniając wnętrze świetlicy środowiskowej z Krakowa. – Ten projekt to potwierdzenie, że nowoczesne technologie druku mogą odmienić każde wnętrze – komentują przedstawiciele producenta. I przedstawiają techniczne szczegóły akcji.


Wnętrze budynku zmieniło się nie do poznania. Puste ściany w kolorze beżu zastąpiły wysokiej jakości wydruki kosmicznych pejzaży, a na podłodze pojawiła się zachwycająca Droga Mleczna. Wydruki urozmaiciły także powierzchnię stołów. To efekt akcji, jaką eksperci Canon Polska przeprowadzili w świetlicy środowiskowej „Wesołe Małolaty” z Krakowa.

Żaden element metamorfozy placówki nie był przypadkowy. Zanim przystąpiono do realizacji, wyjątkowy projekt całego wnętrza stworzyła Monika Kilińska, wybrana przez producenta projektantka wnętrz. Ale nawet jej wyobraźnia musiała oprzeć się o rozwiązania technologiczne.

Na początku wszystkie pomysły projektantki zostały wydrukowane w formie wizualizacji. Dzięki wykorzystaniu plotera ColorWave 3800, doskonale sprawdzającego się przy wydruku dokumentacji technicznej i posterów, można było w dużym formacie ocenić przewidywany efekt zmian. I upewnić się, że można przystępować do głównej części pracy.

Technologia UVgel – punkt zwrotny w sektorze drukowanych aranżacji wnętrz
Do przygotowania tapet podłogowych i naściennych wykorzystano wielkoformatowy ploter Colorado 1650. To urządzenie nowej generacji, wyposażone w elastyczne atramenty UV i funkcję druku w trybie matowym lub błyszczącym na jednym rodzaju atramentu.

Rafał Osiekowicz, ekspert od urządzeń do druku wielkoformatowego w Canon Polska, zwraca jednak uwagę, że kluczowym rozwiązaniem była w tym przypadku nowatorska technologia druku niskotemperaturowego. – To dzięki jej opracowaniu możliwa jest dziś tak masowa, prosta i tania produkcja drukowanych elementów dekoracji wnętrz. Można powiedzieć, że technologia Canon UVgel stanowi jeden z powodów dynamicznego rozwoju tego sektora – twierdzi Rafał Osiekowicz.

Do tej pory, przy zastosowaniu tradycyjnych wysokotemperaturowych technologii druku, mogło wystąpić zjawisko rozszerzalności cieplnej podłoża. A to skutkowało niedopasowaniem do siebie poszczególnych brytów (pasów) tapety, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i rozmiarowym. Tymczasem technologia UVgel zapewnia, że każdy z tych elementów jest idealnie dopasowany do drugiego. Zgrywają się rozmiary i odcienie kolorystyczne (co szczególnie ważne w przypadku odwzorowania ciemnych kolorów takich jak w krakowskiej świetlicy, gdzie kosmiczna przestrzeń składa się głównie z głębokich granatów i czerni).
Podstawowym elementem technologii UVgel jest atrament, podawany na podłoże w formie żelu, a także sposób jego utwardzania w świetle UV. Proces ten zapewnia stworzenie na materiale odpornej na zarysowania warstwy druku, która nie wymaga już dodatkowej ochrony. To szczególnie istotne w kontekście użycia finalnego produktu w takich miejscach jak świetlica dziecięca. – Jesteśmy na tyle pewni wysokiej jakości wydruku oraz podłoży, że wszystkie materiały dostarczyliśmy do świetlicy „Wesołe Małolaty” bez laminacji – podkreśla Rafał Osiekowicz.

Tapety winylowe, wydrukowane przy pomocy technologii UVgel, są idealne do wykorzystania w obiektach użyteczności publicznej, jak i w domach prywatnych, gdzie przy codziennym użytkowaniu trwałość i możliwość mycia jest niezwykle istotna. Dlatego obecnie jest to najczęściej wybierana technologia druku w dziedzinie aranżacji wnętrz – dodaje Karolina Kuc, Product Manager w firmie ARPI GROUP, która gotowymi tapetami profesjonalnie okleiła wnętrze świetlicy.

Sprawny zadruk mebli
Drugim urządzeniem, które pomogło stworzyć wydruki dla świetlicy z Krakowa, jest ploter płaski Arizona 1380GT. To dzięki jego pracy powstały szachownice na stołach. Rodzina ploterów Arizona to maszyny, które słyną ze swojej wszechstronności w pracy z płaskim podłożem. Są w stanie zadrukować niemal dowolny rodzaj materiału: od plastiku, poprzez drewno i płyty pilśniowe aż po szkło, a nawet powierzchnię luster. W tym przypadku na płycie plotera położono blat świetlicowego stołu, a maszyna bezproblemowo zadrukowała jego powierzchnię. – Colorado oraz Arizona, jako flagowe serie ploterów wielkoformatowych Canon, są szczególnie przydatne w sektorze aranżacji wnętrz. Rozwijamy je już od wielu lat i z roku na rok maszyny te oferują coraz więcej możliwości w kwestii samego wydruku, jak i wygody użytkownika – mówi Rafał Osiekowicz.

Pełen ekosystem rozwiązań
Ale przemiana wnętrza to jeszcze nie wszystko. Do krakowskiej placówki Canon dostarczył też nowoczesną drukarkę PIXMA G3460, umożliwiającą sprawne drukowanie wysokich nakładów przy zachowaniu niewielkich kosztów eksploatacji (nawet do 7700 stron z jednym zestawem kolorowych butelek atramentu).

Według zamierzeń organizatorów akcji, drukarka – w połączeniu z nowatorską aplikacją CreativePark oraz zapasem wysokiej jakości papieru – da mnóstwo możliwości zabawy drukiem i rozwijania dziecięcej kreatywności. Kartki okolicznościowe, wycinanki, dekoracje, ramki na zdjęcia, a nawet papierowe modele samolotów – wszystko to podopieczni świetlicy będą mogli wykonać dzięki opcjom udostępnianym przez CreativePark.

Przemiana świetlicy „Wesołe Małolaty” to szczególny projekt, przy którym wykorzystaliśmy cały ekosystem rozwiązań marki Canon. Ploter inżynieryjny do stworzenia wizualizacji, ploter UVgel do produkcji tapet, nowoczesny ploter płaski do zadruku mebli, ploter tnący ZUND do przycięcia materiału, a wreszcie nowatorska drukarka konsumencka do wyłącznego użytku dzieciaków – wylicza Rafał Osiekowicz. – Jesteśmy dumni zarówno z efektów akcji, jak i z naprawdę szerokiego wachlarza propozycji, jakie możemy dziś przedstawić naszym klientom – podsumowuje przedstawiciel Canon Polska.

Więcej informacji

(info Higher Media)

Dodaj komentarz