Różne Rynek wydawniczy

Warszawa honoruje Mirona Białoszewskiego w setną rocznicę urodzin poety

Stołeczni radni przyjęli stanowisko w sprawie ustanowienia Roku Mirona Białoszewskiego. W 2022 przypada setna rocznica urodzin i trzydziesta dziewiąta rocznica śmierci wybitnego poety, prozaika i dramatopisarza.


Miron Białoszewski urodził się 30 lipca 1922 roku, a zmarł 17 czerwca 1983 roku. Przez całe życie był związany z Warszawą.

Rada m.st. Warszawy pragnie oddać hołd wybitnemu warszawiakowi, ustanawiając rok 2022 Rokiem Mirona Białoszewskiego. Jeśli któreś miasto bowiem miałoby Białoszewskiego uhonorować w taki sposób, to tylko Warszawa – czytamy w stanowisku przyjętym jednogłośnie przez stołecznych radnych.

Ustanowienie roku 2022 Rokiem Mirona Białoszewskiego to hołd dla tego warszawskiego poety, jak również możliwość przybliżenia mieszkańcom Warszawy tej wybitnej postaci
– uzasadniają wnioskodawcy. Przypominają, że Białoszewski był twórcą na wskroś warszawskim.

Koleje losu, czas wojny, dramat powstania warszawskiego, a także powojenna aktywność zawodowa i twórcza, sprawiały, że mieszkał kolejno na Woli, Starym Mieście, Śródmieściu, Saskiej Kępie. Aktywność twórczą rozwijał także na Ochocie, gdzie w 1955 roku, wraz z Lechem Emfazym Stefańskim i Bogusławem Choińskim założył prywatny, eksperymentalny Teatr na Tarczyńskiej. Po jego rozpadzie w swoim mieszkaniu na pl. Dąbrowskiego założył Teatr Osobny, wraz z malarzem Ludwikiem Heringiem i aktorką Ludmiłą Murawską. Napisał do niego m.in. „Działalność” i „Osmędeuszy”.

W uzasadnieniu stanowiska Rady podkreślono, że Miron Białoszewski wpisał się na trwałe w kulturowy dorobek naszego miasta, a jego postać i dorobek twórczy zasługują na uhonorowanie.

[źródło: um.warszawa.pl, na zdjęciu: Miron Białoszewski (pierwszy z lewej w dolnym rzędzie) ze Stanisławem Swenem Czachorowskim i kolegami w czasie okupacji (1942)]

Dodaj komentarz