Targi Targi w Polsce

Fundacja Historia i Kultura potępia rosyjską inwazję na Ukrainę

Fundacja Historia i Kultura, organizator między innymi Targów Książki w Warszawie, Targów Książki w Katowicach oraz Targów Książki Historycznej, potępiając rosyjską inwazję na Ukrainę, łamanie prawa międzynarodowego i nieludzkie ataki na ukraińską ludność cywilną, zawiesza wszelką współpracę z rosyjskimi instytucjami kulturalnymi – poinformował Waldemar Michalski, Prezes Fundacji.

Już w piątek 25 lutego wystosowaliśmy pismo do Ambasady Ukrainy, z którą wcześniej planowaliśmy obecność wydawców ukraińskich w Warszawie w ramach zbiorowego stoiska na Targach Książki w maju, oferując przygotowanie im tego stoiska bezpłatnie oraz wszelką inną pomoc w tym zakresie. Jednocześnie anulowaliśmy rezerwację rosyjskiego stoiska zbiorowego. Po raz pierwszy od wielu lat na targach w Warszawie nie będzie więc reprezentacji wydawców z Rosji. W pełni popieramy apel Ukraińskiego Instytutu Książki o to, by blokować i bojkotować udział instytucji, organizacji i wydawców rosyjskich m.in. w wydarzeniach targowych na świecie do czasu zaprzestania szerzenia nienawiści i krwawego terroru przez Rosję.

Byliśmy również jednym z inicjatorów podjęcia przez Konferencję Dyrektorów Międzynarodowych Targów Książki solidarnej decyzji o podobnym zakresie działań w stosunku do uczestników z Federacji Rosyjskiej na wszystkich, międzynarodowych targach książki na świecie należących do tego grona. Obecnie pracujemy nad wspólnym oświadczeniem w tej sprawie, które zostanie upublicznione w dniu rozpoczęcia Targów Książki Dziecięcej w Bolonii – powiedział Jacek Oryl, Dyrektor Targów Książki w Warszawie.

Dodaj komentarz