Konkursy Konkursy zagraniczne

Zilustrowana przez Gosię Herbę książka z Nagrodą Blue Peter Book 2022

Od 2000 roku BookTrust organizuje konkurs, w którym młodzi czytelnicy wybierają najciekawsze, ich zdaniem, książki i kreatywnych ilustratorów. 4 marca ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu – kilkuset uczniów wybrało dwie książki w kategoriach: Najlepsza opowieść i Najlepsza książka faktu. Miło nam donieść, że w tej drugiej kategorii zwyciężyła książka Christiane Dorian Invented by Animals (pol. Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki, wyd. Znak) zilustrowane przez Gosię Herbę – gratulujemy!

Na swoim FB G. Herba napisała: Trudno teraz świętować, ale dziś dostałam wspaniałe wieści. Invented by Animals otrzymała główną nagrodę w konkursie Blue Peter Book Awards 2022 w kategorii Best Book with Facts in 2022. To dla mnie niezwykle ważne i wzruszające wyróżnienie, bo nagrodę przyznają dzieci ze szkół z całej Wielkiej Brytanii. I to jest ta wdzięczna chwila, kiedy czujesz, że twoja praca ma sens.

W pierwszej kategorii zwyciężyła książka Hannah Gold (ilustracje Levi Pinfold) pt. The Last Bear (Ostatni niedźwiedź).

Przypominamy, że dla Gosi Herby to wyróżnienie jest kontynuacją niedawnego sukcesu – zilustrowana przez nią książka Balonowa 5 (HarperKids) Mikołaja Pasińskiego została wpisana w tym roku na Honorową Listę IBBY.


BookTrust to brytyjska organizacją charytatywną zajmującą się czytaniem w Wielkiej Brytanii. Działa w każdym regionie Anglii, Irlandii Północnej i Walii. Poprzez władze lokalne, ośrodki dla dzieci, szkoły, biblioteki i pracowników służby zdrowia dociera z książką do najbardziej potrzebujących rodzin.

Na stronie internetowej BookTrust czytamy: Wszystko, co robimy, ma na celu zainspirowanie dzieci – od niemowląt po nastolatki – do rozpoczęcia przygody z czytaniem – od organizowania konkursów z nagrodami dla dzieci, po rozdawanie książek rodzinom i szkołom, prowadzenie interesujących kampanii czytelniczych lub nagradzanie najlepszych książek dla dzieci.

Dodaj komentarz