Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda literacka im. Kazaneckiego

Laureatami 31. edycji Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego zostali: Marta Stachniałek, Justyna Kulikowska, Andrzej Stasiuk. Wyniki konkursy ogłoszono 2 kwietnia. Nazwiska zwycięzców ogłosił i nagrody wręczył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Justyna Kulikowska i Andrzej Stasiuk odebrali je osobiście, w imieniu Marty Stachniałek nagrodę odebrała przedstawicielka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.


Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana jest corocznie za dokonania w dziedzinie literatury żyjącym twórcom, w dwóch kategoriach: za najlepszą książkę roku oraz za najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku.

W pierwszej kategorii równorzędne nagrody odebrali Justyna Kulikowska za tomik wierszy gift. z Podlasia (WBPiCAK, Poznań 2021) oraz Andrzej Stasiuk za książkę Przewóz (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021); w kategorii debiut poetycki – Marta Stachniałek za tomik polski wrap (WBPiCAK, Poznań 2021).

Do 31. edycji nagrody wpłynęło łącznie, w dwóch kategoriach, ok. 50 wniosków. Nominowanych było 6 tytułów. W kategorii najlepsza książka roku: Cicho, cichutko (Ignacy Karpowicz), gift. z Podlasia (Justyna Kulikowska) i Przewóz (Andrzej Stasiuk). W kategorii najlepszy poetycki debiut: Różowy flaming (Przemysław Górecki), Wszystko już było dotykane (Kinga Skwira), polski wrap (Marta Stachniałek).

Nagrody przyznała kapituła pod przewodnictwem dr hab. Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej z Uniwersytetu w Białymstoku.


Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana jest corocznie za dokonania w dziedzinie literatury żyjącym twórcom, w dwóch kategoriach: za najlepszą książkę roku, spośród wszystkich gatunków literackich, twórcom, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu lub też się tu urodzili czy zamieszkują albo których twórczość wykazuje związki z miastem i regionem, oraz twórcom, których książki wydano w Białymstoku; za najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku, rozumiany jako pierwszy wydany tom danego autora.

Nagroda Literacka przyznawana jest za książki wydane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok przyznania Nagrody Literackiej, także w formie elektronicznej (e-booka), w języku polskim.

Patron nagrody Wiesław Kazanecki urodził się i mieszkał w Białymstoku. Debiutował w 1959 roku. Jego pierwszy zbiór wierszy pt. Kamień na kamieniu ukazał się w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 r. tomik Portret z nagonką. Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny. Pośmiertnie ukazały się m.in. jego Poezje wybrane, List na srebrne wesele, Wiersze ostatnie.
(info wg PAP)

One thought on “Nagroda literacka im. Kazaneckiego

Dodaj komentarz