Konkursy Konkursy literackie

Nagroda Wielkiego Kalibru 2022

Tegorocznym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru został Grzegorz Dziedzic za książkę Żadnych bogów, żadnych panów. Nagroda Czytelników powędrowała do Joanny Opiat-Bojarskiej, z kolei Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej otrzymała Anna Rozenberg.


Gala Nagrody Wielkiego Kalibru 2022 odbyła się we wrocławskim Starym Klasztorze 28 maja. Prowadził ją, podobnie jak w latach ubiegłych, dyrektor festiwalu Irek Grin.

Grzegorz Dziedzic otrzymał otrzymał statuetkę Nagrody Wielkiego Kalibru zaprojektowaną przez Małgorzatę Burban a także ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. zł. O wyborze Grzegorza Dziedzica zadecydowało jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula.

Tradycyjnie swoją nagrodę przyznało też jury czytelnicze. W wyniku plebiscytu odbywającego się na stronie MFK i Portalu Kryminalnego najwięcej głosów przypadło w udziale Joannie Opiat-Bojarskiej, autorce powieści Oni. Poza Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru laureatka otrzymała okolicznościową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł (ufundowaną przez Wydawnictwo EMG).

Joanna Opiat-Bojarska_(fot. Marcin Klaban)

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, jury po raz kolejny przyznało Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej w postaci rocznej prenumeraty tygodnika „Polityka” (z którym jurorka była związana). Otrzymała ją w tym roku Anna Rozenberg za powieść Maski pośmiertne. Uzasadniając decyzję jury Anna Marchewka przyznała, że nagrodzona powieść to niezwykle dojrzały debiut, który udowadnia, w jak dobrym kierunku zmierza literatura kryminalna.

Miasto Wrocław po raz piąty ufundowało również nagrodę dla uczestników Kryminalnych Warsztatów Literackich. Laureaci czternastej edycji konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, zorganizowanego przez Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG, wzięli udział w warsztatach, które odbyły się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2022 w dniach 25–28 maja. Nagrody trafiły do Magdaleny Layer-Sarzotti (Drugie aresztowanie), Weroniki Mathii (To, co zostało w Breslau) i Jacka Kalinowskiego (Wisielec) za najlepsze literackie nakreślenie obrazu Wrocławia.

Nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru 2022:

  • Wojciech Chmielarz, Wilkołak (Marginesy)
  • Grzegorz Dziedzic, Żadnych bogów, żadnych panów (Papierowy Księżyc)
  • Anna Kańtoch, Lato utraconych (Marginesy)
  • Joanna Opiat-Bojarska, Oni (Słowne)
  • Anna Rozenberg, Maski pośmiertne (Czwarta Strona)
  • Maciej Siembieda, Kukły (Agora)
  • Jakub Żulczyk, Informacja zwrotna (Świat Książki)

Nagroda Wielkiego Kalibru – nagroda literacka, przyznawana od 2004przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji ,,Trup w szafie” oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Nominowane do nagrody na dany rok mogą być powieści, które ukazały się drukiem w roku minionym. 

(źródło: festiwal.portalkryminalny.pl, fot. Max Pflege)

2 thoughts on “Nagroda Wielkiego Kalibru 2022

Dodaj komentarz