Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty Różne

Znamy laureatów tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej

Laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza został historyk literatury, eseista i wydawca Stanisław Rosiek, Urszula Honek zdobyła Stypendium im. Stanisława Barańczaka za książkę Zimowanie (Wydawnictwo WBPiCAK, 2021). Oba wyróżnienia wchodzą w skład Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Laureatów poznaliśmy w sobotę wieczorem podczas gali w poznańskim Centrum Kultury Zamek.

Urszula Honek urodziła się w 1987 roku. Jest autorką książek poetyckich Sporysz (WBPiCAK, 2015) Pod wezwaniem (WBPiCAK, 2018) i Zimowanie (WBPiCAK, 2021). W 2022 roku debiutowała prozatorsko w Wydawnictwie Czarnym zbiorem opowiadań Białe noce. Jest laureatką Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Narody Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Nagrody im. Adama Włodka. Pochodzi z Racławic, koło Gorlic. Mieszka w Krakowie.

Wśród nominowanych do Stypendium im. Stanisława Barańczaka znaleźli się także: Anna Dżabagina za książkę Kalkowska. Biogeografia (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 2020), oraz Maciej Jakubowiak za książkę Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata (Wydawnictwo Czarne, 2021).

Stanisław Rosiek urodził się w 1953 r. Jest historykiem literatury, eseistą i wydawcą. Od 1977 r. pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Był członkiem redakcji „Litterariów”, „Punktu” i „Podpunktu”, a także rocznika „Punkt po Punkcie”. Współredagował z Marią Janion trzy tomy z serii „Transgresje”. W latach 70. XX w. zajmował się krytyką literacką. Jest współzałożycielem Wydawnictwa słowo/obraz terytoria. W 1981 r. razem ze Stefanem Chwinem napisał książkę Bez autorytetu. Szkice, za którą w 1983 r. otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich. W ramach swojej pracy naukowej zajmował się m.in. naukową recepcją dzieł Adama Mickiewicza. W 1997 r. opublikował książkę Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii poety, a w 2013 r. Mickiewicz (po śmierci). W zakresie zainteresowań Rośka jest także twórczość Brunona Schulza. W 2002 r. wraz z Włodzimierzem Boleckim i Jerzym Jarzębskim wydał Słownik schulzowski. Jest wydawcą Dzieł zebranych Schulza oraz redaktorem naczelnym ukazującego się od 2012 r. czasopisma „Schulz/Forum”. W 2021 r. ukazała się jego książka Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza.

W trakcie sobotniej gali prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył także Srebrną Pieczęć Miasta Poznania prof. Piotrowi Śliwińskiemu; Przewodniczącemu Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej w latach 2015–2021.

W latach ubiegłych laureatami Nagrody im. Mickiewicza byli: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski, Krystyna Miłobędzka oraz Jan Gondowicz, a laureatami Nagrody-Stypendium: Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt, Tomasz Bąk, Monika Glosowitz i Igor Jarek.

Poznańska Nagroda Literacka została powołana na początku 2015 r. Organizatorami i fundatorami są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł otrzymuje młody twórca za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej.

Jury Poznańskiej Nagrody Literackiej obraduje pod przewodnictwem prof. Marcina Jaworskiego (literaturoznawca, krytyk literacki, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
(info wg PAP, fot. Maciej Kaczyński – CK ZAMEK).

One thought on “Znamy laureatów tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej

Dodaj komentarz