Festiwale literackie

Ruszył Festiwal Miasto Słowa w Gdyni (24-28 sierpnia 2022)

Już dzisiaj w Gdyni rozpoczyna się Festiwal Miasto Słowa, czyli szereg spotkań, dyskusji i wydarzeń poświęconych literaturze.
W wydarzeniu, które potrwa do niedzieli swój udział zapowiedzieli m.in. Dorota Masłowska, Michał Witkowski, Krystyna Kurczab-Redlich, Wit Szostak, Sylwia Chutnik oraz Anna Gacek.

W ramach festiwalu, w piątek 26 sierpnia br. podczas uroczystej gali, poznamy tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej Gdynia.

A oto nominowani:

KATEGORIA ESEJ

  • Marcin Dymiter, Notatki z terenu, Wydawnictwo Części Proste, Gdańsk 2021
  • Agnieszka Gajewska, Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021
  • Andrzej Kopacki, 21 wierszy w przekładach i szkicach, Wydawnictwo Officyna, Łódź 2021
  • Tomasz Szerszeń, Wszystkie wojny świata, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2021
  • Jerzy Szperkowicz, Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym, Znak literanova, Kraków 2021

KATEGORIA POEZJA

  • Szymon Bira, 1,1, Wydawnictwo Convivo, Warszawa 2021
  • Urszula Honek, Zimowanie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2021
  • Emilia Konwerska, 112, Wydawnictwo papierwdole, Ligota Mała—Dùn Èideann 2021
  • Patryk Kosenda, Największy na świecie drewniany coaster, Fundacja Kontent, Kraków 2021
  • Justyna Kulikowska, gift. z Podlasia, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2021

KATEGORIA PROZA

  • Krzysztof Bartnicki, Myśliwice, Myśliwice, Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, Mikołów 2021
  • Ewa Jarocka, Skończyło się na całowaniu, Wydawnictwo papierwdole, Ligota Mała—Dùn Èideann 2021
  • Mateusz Pakuła, Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję, Nisza, Warszawa 2021
  • Edward Pasewicz, Pulverkopf, Wielka Litera, Warszawa 2021
  • Krzysztof Pietrala, Story Jones, METH, Poznań 2021

KATEGORIA PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI

Jerzy Koch, Niepokój przychodzi o zmierzchu, Marieke Lucas Rijneveld, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021
Maciej Świerkocki, Ulisses, James Joyce, Wydawnictwo Officyna, Łódź 2021
Karolina Wilamowska, Kurator, György Konrád, Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2021
Jarosław Zawadzki, Opowieści kanterberyjskie, Geoffrey Chaucer, Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej, Katowice 2021
Iwona Zimnicka, Trylogia kopenhaska, Tove Ditlevsen, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021



Program festiwalu:

24 SIERPNIA | ŚRODA
17:00 – ESEJ | Marcin Dymiter, Agnieszka Gajewska, Andrzej Kopacki, Tomasz Szerszeń, Jerzy Szperkowicz | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia oraz ich twórczością | prowadzenie: Antoni Zając | Muzeum Miasta Gdyni
18:30 – POEZJA | Szymon, Bira, Urszula Honek, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Justyna Kulikowska | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia oraz ich twórczością | prowadzenie: Jakub Skutrys | Muzeum Miasta Gdyni
20:00 – CO Z TĄ ROSJĄ? | Andrzej Chwalba i Krystyczna Kurczab-Redlich | Prowadzenie: Szymon Kloska | Muzeum Miasta Gdynia

25 SIERPNIA | CZWARTEK
17:00 – PROZA | Krzysztof Bartnicki | Ewa Jarocka | Mateusz Pakuła | Edward Pasewicz | Krzysztof Pietrala | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia oraz ich twórczością | prowadzenie: Zofia Król | Muzeum Miasta Gdyni
18:30 – PRZEKŁAD | Jerzy Koch, Maciej Skwierkocki, Karolina Wilamowska, Jarek Zawadzki, Iwona Zimnicka | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia oraz ich twórczością | prowadzenie: Krzysztof Cieślik | Muzeum Miasta Gdyni
20:00 – DROGI DO/OD LUDOBÓJSTWA | Konstanty Gerbert i Maciej Górny | Prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz | Muzeum Miasta Gdyni

26 SIERPNIA | PIĄTEK
15:00 – WSZYSTKO JEST FILOZOFIĄ 2.2 | Społeczne skutki pandemii – prezentacja raportu IfiS PAN | Hanna Bojar i Marta Karkowska | Muzeum Miasta Gdyni
16:30 – PRZECZYTAŁAM TO JESZCZE RAZ | Inga Iwasiów i Joanna Mueller | Prowadzenie: Anna Marchewka | Muzeum Miasta Gdyni
17:30 – TANGO | Premiera kryminału Michała Witkowskiego | Prowadzenie: Agnieszka Szydłowska | Muzeum Miasta Gdyni
19:00 – NAGRODA LITERACKA GDYNIA | gala finałowa | Muzeum Emigracji w Gdyni

27 SIERPNIA | SOBOTA
11:00 – DOBRA NASZA! | Klaudia Kozińska i Małgorzata Ruszkowska | Muzeum Miasta Gdyni
13:00 – EKSTAZA. LATA 90. | Anna Gacek | Prowadzenie: Piotr Metz | Muzeum Miasta Gdyni
14:00 – NIESIELANKOWE DEBIUTY | Sebastian Nowak i Małgorzata Żarów | Prowadzenie: Monika Ochędowska | Muzeum Miasta Gdyni
15:00 – NIECODZIENNA CODZIENNOŚĆ | Dorota Masłowska i Roch Sulima | Prowadzenie: Adam Lipszyc | Muzeum Miasta Gdyni
16:00 – SPOTKANIE Z LAUREATAMI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA | Prowadzenie: Barbara Klicka, Dorota Kozicka, Adam Lipszyc, Tomasz Swoboda | Muzeum Miasta Gdyni
18:00 – ANNE ZE SZCZYTÓW I INNE FIZIE | Anna Bańkowska, Kaja Gucio, Jerzy Jarniewicz | Prowadzenie: Krzysztof Cieślik | Muzeum Miasta Gdyni
20:00 – SOUNDSCAPE SET – ZWIERZĘTA W MIEŚCIE | Projekt dźwiękowy Marcina Dymitera | Muzeum Miasta Gdyni – schody

28 SIERPNIA | NIEDZIELA
11:00 – POCZET BUNTOWNICZEK POLSKICH | Sylwia Chutnik i Agnieszka Wolny-Hamkało | Prowadzenie: Szymon Kloska | Muzeum Miasta Gdyni
13:00 – DZICY W MIEŚCIE | Paweł Pstrokoński i Adam Zbyryt | Prowadzenie: Agata Włodarczyk | Muzeum Miasta Gdyni
14:30 – DOJRZEWANIE W SŁOWIE | Agnieszka Wolny-Hamkało i Wit Szostak | Prowadzenie: Anna Marchewka | Muzeum Miasta Gdyni
15:30 – WSZYSTKO JEST FILOZOFIA 2.2 | Czy nauka i religia wchodzą w nieunikniony konflikt? | Artur Szutta i Paulina Tendera | Prowadzenie: Andrzej Karalus i Paweł Pijas | Muzeum Miasta Gdyni
16:30 – O MATKO JEDYNA! | O końcu patriarchatu i nie tylko | Sylwia Chutnik i Agnieszka Szpila | Prowadzenie: Szymon Kloska | Muzeum Miasta Gdyni
17:30 – DROGI DO SIEBIE | Katarzyna Czajka-Kominiarczuk i Ewa Woydyłło | Prowadzenie: Michał Cichy | Muzeum Miasta Gdyni

Dodaj komentarz