Festiwale literackie Targi, festiwale

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku i Krakowie

W tym roku to będzie już dziewiąta edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Odbędzie się pod hasłem “Na językach!” i organizator (Fundacja Burza Mózgów”) zaprasza dzieci i ich rodziców w drugiej połowie września do Gdańska (20-25.09.2022), a w listopadzie do Krakowa!

Cel Festiwalu jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. Każdego roku na festiwalu, nowościom z najwyższej półki towarzyszy nieco zapomniana klasyka literatury dziecięcej.

W programie festiwalu spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży, a także „Czytanki po zachodzie słońca”, spacer po Stoczni Gdańskiej szlakami pracujących tam niegdyś kobiet, koncert zespołu Czereśnie oraz plenerowa, dwujęzyczna wystawa stworzona na podstawie książki „Co robią uczucia?”.

Wśród gości festiwalu m.in.: Justyna Suchecka, Michał Rusinek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Wolny-Hamkało, Tina Oziewicz, Ton Van Anh oraz ilustratorzy, m.in. Piotr Socha, Daniel de Latour, Susie Hammer, Grażka Lange i Agata Królak.

„Festiwal Literatury dla Dzieci to już tradycyjnie program wypełniony wydarzeniami i wrażeniami, na które zapraszamy zarówno rodziny z najmłodszym pokoleniem czytelników, młodzież, ale także nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych współczesną literaturą dziecięcą” – informują organizatorzy, którymi są: Fundacja Burza Mózgów, Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Województwo Pomorskie oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Finałowi festiwalu towarzyszyć będzie Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej roku.

Szczegółowy program imprezy(od 5.09.2022) oraz zapisy na wydarzenia będzie można znaleźć na  stronie festiwalu. 

Festiwalowi towarzyszy wybór najlepszej książki dla dzieci wydanej w roku ubiegłym. Burzliwe obrady jury zaczynają się wczesną wiosną, by podczas gali finałowej Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie każdy mógł poznać ten jeden jedyny tytuł – KSIĄŻKĘ ROKU! Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego ufundowana jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

(źródło: Festiwal Literatury dla Dzieci)

Dodaj komentarz