Konkursy Konkursy literackie Targi Targi w Polsce

Nominowani w 25. Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza

27 października br. poznamy laureata/laureatkę 25. Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza organizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. W tym roku do konkursu zgłoszono 60 publikacji, spośród których Jury wybrało 10 nominowanych.


Celem konkursu jest popularyzacja książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, poprzez aktywizowanie i motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dokonań polskich naukowców i badaczy. Tym samym Konkurs wpisuje się w program rozwoju czytelnictwa, a nagradzane dzieła wnoszą istotny wkład w rozwój światowej nauki i kultury.

Wyboru dokonuje Jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego. W jego skład wchodzą prof. Andrzej Chwalba, prof. Andrzej Mączyński, prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony oraz prof. Piotr Sztompka.

Nagrodą w Konkursie jest 30 000 zł oraz statuetka autorstwa śp. prof. Bronisława Chromego. Sponsorem Nagrody są Targi w Krakowie – organizator Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA.

Laureata/laureatkę poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Współorganizatorem uroczystości jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa. 

Lista nominowanych do Nagrody im. Jana Długosza:

1. Piotr Cywiński, Auschwitz. Monografia człowieka, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
2. Marian Golka, Sekrety ludzkiego czasu, Narodowe Centrum Kultury
3. Maciej Gołąb, Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
4. Paweł Machcewicz, Andrzej Paczkowski, Wina, kara, polityka. Rozliczenia ze zbrodniami II Wojny Światowej, Znak Horyzont
5. Ewa Klekot, Kłopoty ze sztuką ludową. Gust, ideologie, nowoczesność, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
6. Weronika Kobylińska, Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
7. Marek Kornat, Mariusz Wołos, Józef Beck. Biografia, Wydawnictwo Literackie
8. Dariusz Kubok, Krytycyzm, sceptycyzm i zetetycyzm we wczesnej filozofii greckiej, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
9. Rafał Matyja, Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością, Wydawnictwo Karakter
10. Marek Zaleski, Intensywność i rzeczy pokrewne, Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PA

Więcej o Nagrodzie


25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® odbędą się w dniach 27-30 października w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Spotkanie z laureatem/laureatką Konkursu odbędzie się 28 października o godz. 15:00 – 16:00 na Scenie Wisła podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®.

Szczegóły
(info Targi w Krakowie)

Dodaj komentarz