Konkursy Różne

Annie Ernaux laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2022

Tegoroczną literacką nagrodę Nobla przyznano francuskiej pisarce Annie Ernaux. Akademicy przyznali ją za “odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz kolektywne ograniczenia indywidualnej pamięci”.

Annie Ernaux (ur. 1940) to jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich. Wychowała się w robotniczej dzielnicy normandzkiego miasteczka Yvetot, co znacząco wpłynęło na jej twórczość. Absolwentka wydziału literatury współczesnej na uniwersytetach w Rouen oraz w Bordeaux. Przez całe dorosłe życie po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka francuskiego. Uczyła w gimnazjach i liceach, a potem w Narodowym Centrum Nauczania na Odległość.

Zadebiutowała w 1974 roku i od tego czasu napisała ponad 20 książek. Za przełomowy moment w jej karierze uznaje się wydanie powieści La place (Miejsce) oraz Une femme, w których opisała życie i śmierć rodziców. W maju tego tego roku ukazała się jej najnowsza powieść pt. Le jeune homme (Gallimard).

W Polsce wydano Miejsce (Państwowy Instytut Wydawniczy, 1989) oraz Lata (Les Années) (Wydawnictwo Czarne, 2022).

Oprócz złotego medalu i dyplomu laureaci nagrody Nobla otrzymują 9 milionów koron szwedzkich (około 865 tys. €).

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 121 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 118 nagrodzonych pisarzy znalazło się 16 kobiet. W 2019 roku polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literackiego nobla za rok 2018.

W ubiegłym roku literackiego Nobla otrzymał tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah.


One thought on “Annie Ernaux laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2022

Dodaj komentarz