Konkursy literackie

Nagroda im. Kościelskich 2022

Zebrane w Ecublens (Szwajcaria) dnia 3 września 2022 jury Nagrody Kościelskich w składzie Ewa Bieńkowska, Włodzimierz Bolecki, Anna Estreicher, Jens Herlth, Jerzy Jarzębski, Justyna Hanna Orzeł, François Rosset (przewodniczący), Tomasz Różycki, Aleksandra Wojda, Ewa Zając, Jan Zieliński postanowiło, że Nagrodę Kościelskich za rok 2022 otrzymuje Bartosz Sadulski za powieść Rzeszot (Wrocław 2021), opublikowaną przez Książkowe Klimaty.


W uzasadnieniu jury podkreśliło, że dzieło Bartosza Sadulskiego to “brawurowo napisana powieść o dziewiętnastym wieku. Enigmatyczna postać Pana Podedwornego, sarmacko-romantycznego zawadiaki i awanturnika, polskiego barona Muenchhausena, skupia wokół siebie nazwiska wielkiej i malej historii, bohaterów kolejnych powstań w kraju i różnych środowisk emigracyjnych, a także pionierów galicyjskiego przemysłu naftowego.”. Autor “rozprawia się ze swadą zarówno z romantycznymi mitami, jak i ze stereotypami patrzenia na historię, daje popis erudycji, a zarazem bawi się wraz z czytelnikiem słowami, obrazami, porywającymi scenami”.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 22 października 2022 roku w Miłosławiu (Wielkopolska), byłym majątku rodziny Kościelskich.


Fundacja im. Kościelskich powstała na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 roku Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Celem fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym polskim pisarzom, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Pierwszy raz Nagroda została przyznana w roku 1962 między innymi Sławomirowi Mrożkowi, niemal debiutującemu wówczas twórcy. Do ponad stuosobowego grona jej laureatów należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci, dramatopisarze i krytycy literaccy.
(źródło: BN)


One thought on “Nagroda im. Kościelskich 2022

Dodaj komentarz