Konkursy literackie

Ogłoszono laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej za 2021 rok

21 października w Centrum św. Jana w Gdańsku poznaliśmy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku, Nagroda za Całokształt Pracy Twórczej. Nowością w tym roku jest przyznanie dodatkowego wyróżnienia Nagroda Publiczności. Wręczona została także Kaszubska Nagroda Literacka. Galę poprowadził Władysław Zawistowski – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Na saksofonie zagrał Dariusz Herbasz.


Na liście książek, które ubiegały się o tytuł Literackiej Książki Roku 2021, znalazło się 170 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyło aż 260 tytułów.

Oto laureaci:

  • W kategorii Literacka Książka Roku: Monika Milewska za książkę Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL
  • W kategorii Pomorska Książka Roku: Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski za książkę Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port
  • Książka Janusza Dargacza, Katarzyny Kurkowskiej i Leszka Molendowskiego otrzymała też Nagrodę Czytelników.
  • W kategorii Całokształt pracy literackiej: Anna Czekanowicz-Drążewska

  • Równolegle do Pomorskiej Nagrody Literackiej ustanowione zostało również jej siostrzane wyróżnienie, czyli Kaszubska Nagroda Literacka, które przyznaje się za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim. Dotyczy to również tłumaczeń na język kaszubski lub całokształtu pracy literackiej w tym języku. Kaszubską Nagrodą Literacką uhonorowany został ks. prof. dr hab. Jan Walkusz.

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została ustanowiona przez Sejmik Województwa Pomorskiego w 2018 r. Przyznaje się ją autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską, oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym wręczenie nagrody.

Fundatorem Pomorskiej Nagrody Literackiej jest Samorząd Województwa Pomorskiego, a organizatorem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.
(źródło: wpbg.org.pl)

One thought on “Ogłoszono laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej za 2021 rok

Dodaj komentarz