Konkursy literackie

Znamy laureata Nagrody Literackiej za Kryminalny Debiut Roku 2021

26 listopada, podczas uroczystej gali wieńczącej festiwal Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze, wręczono Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021.


Nagrodę finansową i pamiątkową statuetkę otrzymał Grzegorz Dziedzic za powieść Żadnych bogów, żadnych panów, opublikowaną przez Wydawnictwo Papierowy Księżyc. Bohaterem debiutanckiej książki Dziedzica jest pochodzący spod Tarnowa detektyw Teodor Rucki, rozpoczynający karierę w chicagowskiej policji w drugiej dekadzie XX wieku.

Jury obradowało w składzie: Ryszard Ćwirlej (przewodniczący), Katarzyna Puzyńska, Agata Koss-Dybała, dr hab. Rafał Moczkodan.


Grzegorz Dziedzic, ur. 1974, z wykształcenia i zawodu psychoterapeuta; pracował m.in. jako terapeuta uzależnień w programie odwykowym dla bezdomnych Polaków w Chicago, pisał felietony do „Dziennika Związkowego”. Mieszka w Chicago. Wiosną przyszłego roku ma się ukazać druga część perypetii Ruckiego.


Nagroda Literacka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku powstała w 2021 roku. Nagroda dla autora wyróżnionej powieści to 25 tys. złotych i pamiątkowa statuetka, której autorem jest Sebastian Mikołajczak. Nagroda ma charakter ogólnopolski i cykliczny.

Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czteroosobowe jury wybiera zwycięską powieść spośród książek nadesłanych przez wydawnictwa. W konkursie przewidziano również nagrodę specjalną Dyrektora Książnicy, której wartość zostanie przeznaczona na organizację promocję autora na terenie województwa.

Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury.
(źródło i fot.: kujawsko-pomorskie.pl)

2 thoughts on “Znamy laureata Nagrody Literackiej za Kryminalny Debiut Roku 2021

Dodaj komentarz