EMPIK Najlepsze książki/plebiscyty

Bestsellery Empiku 2022 rozdane!

Pierwsza wygrana Remigiusza Mroza, triumf Olgi Tokarczuk, Marcin Meller doceniony za thrillerowy debiut oraz tytuł Pisarki Roku dla Weroniki Anny Marczak. Bestsellery Empiku 2022 przypieczętowały sukces twórców najpopularniejszych książek i produkcji audio, a także muzyki oraz filmów minionego roku. Coroczne nagrody Empiku promują także artystyczne dokonania tych, którzy zasługują na odkrycie przez szeroką publiczność – w tej edycji jest to m.in. pisarka Ishbel Szatrawska.


Najpoczytniejsi autorzy
Empuzjon, pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po przyznanym pisarce Noblu, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem polskich czytelników. Dowodem na to jest Bestseller Empiku 2022 w kategorii Literatura piękna. Swoją pierwszą statuetkę odebrał Remigiusz Mróz. Sukces w kategorii Kryminał i thriller przyniósł mu Projekt Riese. Podczas gali autor nie krył zaskoczenia:
Moi drodzy, przychodzę tutaj od sześciu lat i za każdym razem byłem nominowany. Nie dostałem wcześniej tej nagrody, a za każdym razem miałem przygotowaną płomienną przemowę… Dzisiaj nie. Dziękuję bardzo!
– podsumował Remigiusz Mróz.

Bestseller w nowej kategorii Young Adult trafił do debiutantki P.S. Herytiery (Pizgacz), która szturmem podbiła polski rynek wydawniczy powieścią Start a Fire. Runda pierwsza. Natomiast młodsi czytelnicy oraz ich rodzice docenili Justynę Bednarek i popularny cykl o „skarpetkach”. To już druga statuetka w dorobku autorki, tym razem za Sekretną historię ludz… skarpetek. Wśród laureatów nie zabrakło także zagranicznych akcentów – w kategorii Literatura obyczajowa zwyciężyła Amerykanka Colleen Hoover, autorka It Starts with Us.

Najchętniej słuchane
Bestsellery Empiku 2022 w Kulturze cyfrowej pokazały, że najbardziej wciągają nas historie trzymające w napięciu. Najchętniej słuchanym Audiobookiem w aplikacji Empik Go okazała się Czerwona ziemia Marcina Mellera w interpretacji Wojciecha Mecwaldowskiego.
Chciałem podziękować wszystkim czytelniczkom, czytelnikom, słuchaczkom i słuchaczom, bo to dzięki wam. (…) Ale najlepsze jest to, że mogę powiedzieć swoim dzieciom: Gucio, mam tę samą nagrodę, co Mata; Basia, mam tę samą nagrodę co sanah. Dzięki! – skomentował ​autor.

W kategorii Superprodukcja audio wygrała Mierzeja na podstawie scenariusza braci Wojtka i Zygmunta Miłoszewskich z udziałem Mateusza Damięckiego, Karoliny Gorczycy i Anny Smołowik. Wśród Podcastów numerem jeden w 2022 roku okazała się seria „Kryminalna Historia Kościoła” Artura Nowaka i Stanisława Obirka.

Ulubienica czytelników
Po raz pierwszy w 24-letniej historii nagród Empiku wręczono statuetkę dla Pisarza Roku. Głosujący w aplikacji Empik przyznali ten tytuł Weronice Annie Marczak, a Artystą Muzycznym Roku został Dawid Podsiadło. W ciągu tygodnia oddano prawie 120 tysięcy głosów w obu kategoriach, a walka trwała do ostatnich minut.

Odkrycia Empiku 2022
Na scenie Bestsellerów Empiku tradycyjnie błyszczeli nie tylko najpopularniejsi twórcy, lecz także młodzi, zdolni artyści, którzy w ubiegłym roku wnieśli do polskiej kultury powiew świeżości i w odważny sposób realizowali wizję artystyczną. Decyzją jury Odkryciem Empiku 2022 w kategorii Literatura została Ishbel Szatrawska, autorka książki Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia. Jak podkreśla jeden z jurorów, Michał Nogaś, laureatka „swoją opowieścią o próbie życia na własnych warunkach udowodniła, że świetnie napisany dramat może zaistnieć w literaturze – być zauważony i doceniony.

Galę poprowadził Marcin Prokop, natomiast gospodarzami transmisji internetowej byli Red Lipstick Monster i Karol Paciorek.


Oficjalna strona wydarzenia: Empik.com/bestselleryempiku


PEŁNA LISTA LAUREATÓW:

KSIĄŻKA

 • Literatura piękna – Empuzjon, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
 • Kryminał i thriller – Projekt Riese, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia
 • Literatura obyczajowa – It Starts with Us, Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak, Wydawnictwo Otwarte
 • Literatura polska dla dzieci – Sekretna historia ludz… skarpetek, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K
 • Young adult – Start a Fire. Runda pierwsza, P.S. Herytiera (Pizgacz), BeYA/Editio Red

PISARKA ROKU – Weronika Anna Marczak

KULTURA CYFROWA

 • Audiobook – Czerwona ziemia, Marcin Meller, czyta: Wojciech Mecwaldowski, Wydawnictwo W.A.B.
 • Superprodukcja audio – Mierzeja, Wojtek Miłoszewski i Zygmunt Miłoszewski, Empik Go i Wydawnictwo W.A.B.
 • Podcast – Kryminalna historia kościoła, Artur Nowak, Stanisław Obirek

MUZYKA

 • Pop i rock -” Uczta, sanah”, Magic Records, Universal Music Polska
 • Rap i hip-hop – “Hotel Maffija 2”, SB Maffija, SBM Label, e-muzyka
 • Live – “Mata Tour”, Sold Out Agencja

​ARTYSTA MUZYCZNY ROKU – Dawid Podsiadło

FILM

 • Kino polskie – “Dziewczyny z Dubaju”, reż. Maria Sadowska, Kino Świat
 • Kino familijne – “Sing 2”, reż. Garth Jennings, Galapagos

ODKRYCIA EMPIKU 2022

 • Muzyka – Jakub Skorupa, “Zeszyt pierwszy”, Universal Music Group; Ofelia, 8, Warner Music Group
 • Literatura – Ishbel Szatrawska, Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia, Wydawnictwo Cyranka
 • Film – Damian Kocur, “Chleb i sól”, Kino Świat

Bestsellery Empiku to werdykt czytelników, słuchaczy i widzów – głosują i wybierają w całorocznym Plebiscycie Kulturalnym. Każdy wybór/zakup konkretnego tytułu w salonach, w sklepie online i w aplikacji Empik, w Empik Go, w Empik Bilety i Going. to głos oddany na konkretną książkę, audiobook, podcast, superprodukcję audio, film, muzyczny album oraz wydarzenie live. W ciągu całego 2022 roku takich głosów zanotowano w sumie ponad 50 milionów. Tak gigantyczna skala i zasięg powodują, że Bestsellery Empiku już od 1999 roku stanowią wyznacznik najważniejszych zjawisk i trendów rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. To zarazem jedne z najbardziej demokratycznych nagród w kulturze i rozrywce, na które wpływ mają właśnie sami odbiorcy. Zwyciężają po prostu twórcy najpopularniejszych – najchętniej wybieranych w danym roku tytuły. Co ważne – brane są pod uwagę całoroczne dane na temat łącznej sprzedaży na wszystkich nośnikach (np. w przypadku książek wersje papierowe i e-booki) i w różnych wydaniach (oprawa miękka, twarda, kieszonkowa). Ponadto nominacje i nagrody przyznawane są wyłącznie pozycjom, które ukazały się w danym roku kalendarzowym (w tej edycji – w 2022 roku).

(info Empik)


Dodaj komentarz