EMPIK Najlepsze książki/plebiscyty

Bestsellery Empiku 2022 rozdane!

06.01.2019 Olsztyn N/z logo Empik fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Pierwsza wygrana Remigiusza Mroza, triumf Olgi Tokarczuk, Marcin Meller doceniony za thrillerowy debiut oraz tytuł Pisarki Roku dla Weroniki Anny Marczak. Bestsellery Empiku 2022 przypieczętowały sukces twórców najpopularniejszych książek i produkcji audio, a także muzyki oraz filmów minionego roku. Coroczne nagrody Empiku promują także artystyczne dokonania tych, którzy zasługują na odkrycie przez szeroką publiczność – w tej edycji jest to m.in. pisarka Ishbel Szatrawska.


Najpoczytniejsi autorzy
Empuzjon, pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po przyznanym pisarce Noblu, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem polskich czytelników. Dowodem na to jest Bestseller Empiku 2022 w kategorii Literatura piękna. Swoją pierwszą statuetkę odebrał Remigiusz Mróz. Sukces w kategorii Kryminał i thriller przyniósł mu Projekt Riese. Podczas gali autor nie krył zaskoczenia:
Moi drodzy, przychodzę tutaj od sześciu lat i za każdym razem byłem nominowany. Nie dostałem wcześniej tej nagrody, a za każdym razem miałem przygotowaną płomienną przemowę… Dzisiaj nie. Dziękuję bardzo!
– podsumował Remigiusz Mróz.

Bestseller w nowej kategorii Young Adult trafił do debiutantki P.S. Herytiery (Pizgacz), która szturmem podbiła polski rynek wydawniczy powieścią Start a Fire. Runda pierwsza. Natomiast młodsi czytelnicy oraz ich rodzice docenili Justynę Bednarek i popularny cykl o „skarpetkach”. To już druga statuetka w dorobku autorki, tym razem za Sekretną historię ludz… skarpetek. Wśród laureatów nie zabrakło także zagranicznych akcentów – w kategorii Literatura obyczajowa zwyciężyła Amerykanka Colleen Hoover, autorka It Starts with Us.

Najchętniej słuchane
Bestsellery Empiku 2022 w Kulturze cyfrowej pokazały, że najbardziej wciągają nas historie trzymające w napięciu. Najchętniej słuchanym Audiobookiem w aplikacji Empik Go okazała się Czerwona ziemia Marcina Mellera w interpretacji Wojciecha Mecwaldowskiego.
Chciałem podziękować wszystkim czytelniczkom, czytelnikom, słuchaczkom i słuchaczom, bo to dzięki wam. (…) Ale najlepsze jest to, że mogę powiedzieć swoim dzieciom: Gucio, mam tę samą nagrodę, co Mata; Basia, mam tę samą nagrodę co sanah. Dzięki! – skomentował ​autor.

W kategorii Superprodukcja audio wygrała Mierzeja na podstawie scenariusza braci Wojtka i Zygmunta Miłoszewskich z udziałem Mateusza Damięckiego, Karoliny Gorczycy i Anny Smołowik. Wśród Podcastów numerem jeden w 2022 roku okazała się seria „Kryminalna Historia Kościoła” Artura Nowaka i Stanisława Obirka.

Ulubienica czytelników
Po raz pierwszy w 24-letniej historii nagród Empiku wręczono statuetkę dla Pisarza Roku. Głosujący w aplikacji Empik przyznali ten tytuł Weronice Annie Marczak, a Artystą Muzycznym Roku został Dawid Podsiadło. W ciągu tygodnia oddano prawie 120 tysięcy głosów w obu kategoriach, a walka trwała do ostatnich minut.

Odkrycia Empiku 2022
Na scenie Bestsellerów Empiku tradycyjnie błyszczeli nie tylko najpopularniejsi twórcy, lecz także młodzi, zdolni artyści, którzy w ubiegłym roku wnieśli do polskiej kultury powiew świeżości i w odważny sposób realizowali wizję artystyczną. Decyzją jury Odkryciem Empiku 2022 w kategorii Literatura została Ishbel Szatrawska, autorka książki Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia. Jak podkreśla jeden z jurorów, Michał Nogaś, laureatka „swoją opowieścią o próbie życia na własnych warunkach udowodniła, że świetnie napisany dramat może zaistnieć w literaturze – być zauważony i doceniony.

Galę poprowadził Marcin Prokop, natomiast gospodarzami transmisji internetowej byli Red Lipstick Monster i Karol Paciorek.


Oficjalna strona wydarzenia: Empik.com/bestselleryempiku


PEŁNA LISTA LAUREATÓW:

KSIĄŻKA

 • Literatura piękna – Empuzjon, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
 • Kryminał i thriller – Projekt Riese, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia
 • Literatura obyczajowa – It Starts with Us, Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak, Wydawnictwo Otwarte
 • Literatura polska dla dzieci – Sekretna historia ludz… skarpetek, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K
 • Young adult – Start a Fire. Runda pierwsza, P.S. Herytiera (Pizgacz), BeYA/Editio Red

PISARKA ROKU – Weronika Anna Marczak

KULTURA CYFROWA

 • Audiobook – Czerwona ziemia, Marcin Meller, czyta: Wojciech Mecwaldowski, Wydawnictwo W.A.B.
 • Superprodukcja audio – Mierzeja, Wojtek Miłoszewski i Zygmunt Miłoszewski, Empik Go i Wydawnictwo W.A.B.
 • Podcast – Kryminalna historia kościoła, Artur Nowak, Stanisław Obirek

MUZYKA

 • Pop i rock -” Uczta, sanah”, Magic Records, Universal Music Polska
 • Rap i hip-hop – “Hotel Maffija 2”, SB Maffija, SBM Label, e-muzyka
 • Live – “Mata Tour”, Sold Out Agencja

​ARTYSTA MUZYCZNY ROKU – Dawid Podsiadło

FILM

 • Kino polskie – “Dziewczyny z Dubaju”, reż. Maria Sadowska, Kino Świat
 • Kino familijne – “Sing 2”, reż. Garth Jennings, Galapagos

ODKRYCIA EMPIKU 2022

 • Muzyka – Jakub Skorupa, “Zeszyt pierwszy”, Universal Music Group; Ofelia, 8, Warner Music Group
 • Literatura – Ishbel Szatrawska, Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia, Wydawnictwo Cyranka
 • Film – Damian Kocur, “Chleb i sól”, Kino Świat

Bestsellery Empiku to werdykt czytelników, słuchaczy i widzów – głosują i wybierają w całorocznym Plebiscycie Kulturalnym. Każdy wybór/zakup konkretnego tytułu w salonach, w sklepie online i w aplikacji Empik, w Empik Go, w Empik Bilety i Going. to głos oddany na konkretną książkę, audiobook, podcast, superprodukcję audio, film, muzyczny album oraz wydarzenie live. W ciągu całego 2022 roku takich głosów zanotowano w sumie ponad 50 milionów. Tak gigantyczna skala i zasięg powodują, że Bestsellery Empiku już od 1999 roku stanowią wyznacznik najważniejszych zjawisk i trendów rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. To zarazem jedne z najbardziej demokratycznych nagród w kulturze i rozrywce, na które wpływ mają właśnie sami odbiorcy. Zwyciężają po prostu twórcy najpopularniejszych – najchętniej wybieranych w danym roku tytuły. Co ważne – brane są pod uwagę całoroczne dane na temat łącznej sprzedaży na wszystkich nośnikach (np. w przypadku książek wersje papierowe i e-booki) i w różnych wydaniach (oprawa miękka, twarda, kieszonkowa). Ponadto nominacje i nagrody przyznawane są wyłącznie pozycjom, które ukazały się w danym roku kalendarzowym (w tej edycji – w 2022 roku).

(info Empik)


Dodaj komentarz