Rynek wydawniczy Wywiady

W Bibliotece m.st. Warszawy spotkanie z Alicją Patey-Grabowską,

W cyklu „Książki nie tylko dla dzieci”, prowadzonym przez Ewę Grudę w Bibliotece m.st. Warszawy, odbyło się spotkanie z Alicją Patey-Grabowską, poświęcone jej bogatej i różnorodnej twórczości poetyckiej oraz najnowszej książce Kochać – zapomnieć?, wydanej przez oficynę SILVER. Zapraszamy do obejrzenia video z tego spotkania.

Alicja Patey-Grabowska jest poetką, prozaikiem, autorką sztuk scenicznych, autorką utworów dla dzieci. Zajmuje się również publicystyką i krytyką literacką, tłumaczeniem poezji (z języków słowiańskich, z francuskiego i niemieckiego), a także popularyzacją polskiej poezji w kraju i za granicą. Wygłasza odczyty i ma spotkania autorskie w wielu polskich miastach, a także w Londynie, Meersburgu, Pradze, Wiedniu, Rydze, Petersburgu. W 1989 r. jako poetka i propagatorka poezji otrzymała nagrodę „Srebrnego Wieńca”, przyznaną przez Akademię Literatury i Sztuki w Neapolu. W roku 1996 Accademia Aralbica Universale la Crisalide we Włoszech przyznała jej tytuł Honorowego Profesora i Damy Poezji.
Patey-Grabowska debiutowała jako poetka w „Almanachu Młodych” (Iskry 1961). Pierwszy tom jej poezji Z kręgu ukazał się w roku 1969. Od tego czasu wydała kilkanaście tomów wierszy dla dorosłych i tyleż książek dla dzieci. Jej poezje znalazły się w wielu zagranicznych antologiach, między innymi w języku niemieckim (przekład I.K. Dedeciusa), włoskim, greckim, japońskim, francuskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. W roku 2021 ukazała się jej praca biograficzno-literacka Poetki Syreniego Grodu, przedstawiająca sylwetki i twórczość jedenastu poetek związanych z Warszawą (od XIX w). Jest też Alicja Patey-Grabowska autorką antologii wierszy współczesnych poetek Ja i Ty oraz W imię miłości (sięgająca XIX w.), jak również antologii wierszy katyńskich Krzyk o świcie (współautor S. Melak).
W roku 1997 otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki „za całokształt twórczości literackiej z uwzględnieniem twórczości dla dzieci”. W roku 2004 zdobyła nagrodę Prix Européen za wiersz Dans un miroir, w roku 2014 American Poets Academy przyznała jej wyróżnienie za poemat Pax Domine. Cztery lata później poetka otrzymała nagrodę im. Witolda Hulewicza, zaś w roku 2022 brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Opracowanie (na podstawie informacji Stowarzyszenia Pisarzy Polskich): Ewa Gruda

Dodaj komentarz