Rynek wydawniczy Wydawca

“Wydawca” 6-12 2022

Drodzy czytelnicy,

nie był to najlepszy dla nas rok. Po raz kolejny z ogromnym opóźnieniem oddajemy do druku numer „Wydawcy”. W sumie za rok 2022 wydaliśmy tylko dwa numery naszego pisma. Jakoś nie możemy pozbierać się po pandemii i wejść w normalny cykl produkcyjny. Optymistycznie planujemy, że ten rok będzie lepszy i wydamy cztery numery, choć coraz bardziej traktujemy „Wydawcę” jako podsumowanie wydarzeń, „zachowanie wiedzy dla potomnych”. Gros czasu zabiera nam jednak praca przy internetowym wydaniu pisma ‒ wydawca.com.pl. Oglądalność portalu rośnie, choć nie tak szybko, jak byśmy chcieli ‒ w porównaniu rok do roku to 10%. Na 2023 rok postawiliśmy przed sobą ambitne zadanie ‒ wzrost o 25%.

W oddawanym do rąk Państwa numerze „Wydawcy” podsumowujemy rok 2022, zamieszczając subiektywny wykaz najważniejszych wydarzeń branżowych („subiektywny”, bo przecież nie o wszystkim wiemy), publikując drukiem wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2021/2022 („drukiem”, bo przecież ogłosiliśmy je już na naszej stronie internetowej) oraz fragmenty przygotowanej przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga we współpracy z Wydziałem Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego analizy rynku poligraficznego w naszym kraju. W 2022 roku 30-lecie powstania obchodziło Wydawnictwo Media Rodzina ‒ korzystając z okazji, że zostaliśmy zaproszeni na wręczenie Orderu Uśmiechu naszej koleżance z Poznania, z Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Olsze Wierzbowskiej-Sikorskiej, odwiedziliśmy to szacowne już wydawnictwo i porozmawialiśmy z jego kierownictwem o minionych latach (zapraszamy do przeczytania wywiadu).

Na koniec podziękowania – naszym czytelnikom za wyrozumiałość, polskiej poligrafii za wsparcie finansowe, Drukarni Totem ‒ za sponsorowanie i wspaniały druk naszego pisma.


redaktor naczelny
Andrzej Palacz

SPIS TREŚCI:

 • Subiektywny przegląd wydarzeń „z książką” w 2022 roku.
  Wybór najważniejszych, naszym zdaniem, wydarzeń ubiegłego roku
 • XXI Ranking Drukarń Dziełowych 2021/2022
  Drukarnia Dziełowa Roku 2021/2022.
  A oto wyniki Rankingu i ocena krajowego rynku poligraficznego
 • Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce — analiza rynku.
  Raport przygotowało Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga we współpracy
  z Wydziałem Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego
 • Rok 2022, jubileuszowy dla Media Rodziny, niestety bez jej założyciela
  — Roberta D. Gamble’a.

  Media Rodzina jest jednym z pierwszych wydawnictw, jakie powstały w Polsce po zmianie systemu politycznego.
  Mija właśnie 30 lat od jego założenia. Rozmowa z Bronisławem Kledzikiem i Justyną Kardasz
 • Ludzie Polskiej Książki (dział pod redakcją Barbary Petrozolin-Skowrońskiej
  — Jacek Ambrożewski
  — Hanna Lebecka
 • Kuźnia pięknych druków — Oficyna Drukarska Książnicy Miejskiej w Toruniu.
  Historia kierowanej przez wybitnego grafika Zygfryda Gardzielewskiego
  Oficyny Drukarskiej, Aleksander Kotlewski
 • Saga rodu drukarskiego Prochasków (5). Karl II (cz. 2). Kontynuacja cyklu o znakomitym rodzie drukarskim z Cieszyna, Zdzisław Gębołyś
 • Bestsellerowe podsumowanie roku 2022. Wykaz najchętniej kupowanych książek i audiobooków w czołowych krajowych sieciach sprzedaży: Ateneum, Empik, Motyle Książkowe, Świat Książki, Audioteka

KUP NUMER


Dodaj komentarz