Targi w Polsce Targi, festiwale

Za miesiąc ruszą Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie – konferencja prasowa

Blisko 500 wystawców, 14 państw (dojdą jeszcze wystawcy z co najmniej dwu państw – red.), Ukraina jako Gość Honorowy, stoiska na całym parterze Pałacu Kultury i Nauki, 8 miejsc na wydarzenia targowe, namioty przed Pałacem. Tak w jednym zdaniu można opisać stronę organizacyjną zbliżających się Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
Na dzisiejszej (25.04.2023) konferencji prasowej poznaliśmy pierwsze szczegóły planowanych na 25-28 maja targów. Wzięli w niej udział: Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Książki Aleksandra Koval, dyrektor Polskiego Instytutu Książki Dariusz Jaworowski, dyr MTK w Warszawie Jacek Oryl.


Ukraina gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

Na wstępie konferencji Pan Ambasador podziękował za zaproszenie na MTK w charakterze Gościa Honorowego. To pomoc dla wydawców ukraińskich, którzy działają w niezwykle trudnych warunkach wojny. Podziękował też polskim wydawnictwom za wsparcie, za wydawanie książek w j. ukraińskim dla dzieci uchodźców. Zwrócił uwagę, jak mało ukazuje się na rynku polkim książek autorów ukraińskich – zaledwie kilka tytułów na rok. Być może zmieni to rezalizowany pod patronatem pierszej damy Ukrainy program dofinansowania tłumaczeń. Mimo napiętego budżetu rząd wydzielił na te działania określone fundusze

Wystąpienie Ukrainy będzie okazją do prezentacji szerokiej publiczności pełnej gamy współczesnej literatury tego kraju. Przygotują je Ukraiński Instytut Książki, z ramienia Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, i Ambasada Ukrainy w Warszawie, we współpracy z organizatorem Targów – Fundacją Historia i Kultura. Literackie wydarzenia z udziałem autorów i wydawców z Ukrainy odbędą się pod hasłem „Miliony mostów” i z pewnością przyczynią się do lepszego poznania i pogłębienia więzi między dwoma krajami.

Jak przyznała Pani A. Koval, to hasło najlepiej oddaje idę planowanych wydarzeń – łączenie narodów poprzez książki i lteraturę.

Stoisko Ukrainy – Gościa Honorowego MTKW zlokalizowane będzie w Sali Marmurowej PKiN pod numerem 120. Planowany jest przyjazd około 45 wydawców. Miejsce do spotkań z publicznością na stoisku ukraińskim pomieści wybrane wydarzenia i kącik z aktywnościami dla dzieci. Niezależnie, na Targach w PKiN, działać będzie księgarnia z książkami ukraińskich autorów w polskim tłumaczeniu i publikacjami o Ukrainie.

Do Warszawy przyjedzie ponad 30 znakomitych autorek i autorów z Ukrainy którzy wezmą udział w 40 wydarzeniach literackich w ciągu czterech targowych dni, a wśród nich: Jurij Andruchowycz, Ostap Sływynski, Jurij Wynnyczuk, Switłana Taratorina, Kateryna Babkina czy Hałyna Kruk (dokładna lista gości nie jst jeszcze znana).

Bogaty program wydarzeń promujących kulturę i literaturę ukraińską, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, obejmie spotkania autorskie, dyskusje literackie czy sesje autografów. Będą też zajęcia dla najmłodszych czytelników i występ z udziałem muzyków z Ukrainy na plenerowej scenie Targów. Wśród wydarzeń branżowych znajdą się spotkania poświęcone przekładom literackim i aktualnej sytuacji ukraińskiego rynku wydawniczego oraz prestiżowa Gala wręczenia nagrody Drahoman, organizowana przez Instytut Ukraiński i partnerów: Ukraiński Instytut Książki oraz Pen-Ukraine.

Na Targach odbędzie się też wspólny, polsko-ukraiński projekt literacki – festiwal „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”. To cykl spotkań i rozmów pisarzy, dziennikarzy, intelektualistów z Polski i Ukrainy, służący prezentacji dokonań i wymiany myśli, który podkreśla rolę literatury w kształtowaniu ponadczasowych wartości, takich jak wolność, godność, honor, odwaga czy poczucie wspólnoty i solidarność, tak ważnych, w czasach gdy za naszą granicą toczy się wojna.

Program festiwalu powstał we współpracy Instytutów Książki: Ukrainy i Polski oraz organizatora Targów, dzięki dofinasowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pisarkom i pisarzom z Ukrainy towarzyszyć będą, w literackich rozmowach wybitni polscy twórcy, m.in.: Andrzej Sapkowski, Jakub Małecki, Justyna Bednarek, Bohdan Zadura, Paweł Sołtys, czy Rafał Kosik. Spotkania odbywać się będą po polsku i ukraińsku, z myślą o miłośnikach literatury z obu krajów. Większa część z nich, zostanie zarejestrowana i udostępniona na FB MTKW oraz kanale YT Fundacji Historia i Kultura.

Wydarzenia targowe

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie są kontynuacją Targów Książki Warszawie. Uczestniczy w nich blisko 500 wystawców i kilkuset znakomitych twórców z Polski i 14 innych krajów: Austrii, Azerbejdżanu, Chin i Tajwanu, Francji, Hiszpanii, Indii, Islandii, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Włoch oraz Ukrainy – która jest gościem honorowym tegorocznej edycji.

Targom towarzyszy wielowątkowy program dla miłośników literatury: festiwale, strefy tematyczne i wydarzenia branżowe, m.in.: Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Kryminalna Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”, Konferencja „Czytelnictwo dla Demokracji” oraz Festiwal „Siła Słowa” polsko-ukraińskie dialogi literackie.

Podczas Targów poznamy laureatów nagród: IKARA – nagrody Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i PTWK dla autora, 63. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2022, 14. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”, Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Nagród „Nowej Fantastyki”, Konkursu ACADEMIA na najlepszą książkę akademicką i naukową oraz konkursu „Piórko 2023. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Rozstrzygnięte zostaną konkursy branżowe, m.in. Konkurs PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2022, pierwsza część Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych – Wydawcy Wybierają Drukarnie.

Wydarzenia, przez cztery dni Targów, odbywać się będą na dwóch scenach i w siedmiu salach. A autorki i autorów można będzie też spotkać i poprosić o autograf na stoiskach wydawców. Wybrane punkty programu transmitowane będą w mediach społecznościowych Targów.


Organizatorem Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie jest Fundacja Historia i Kultura.

„Ukraina – Gość Honorowy Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023”. Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2023”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”.

(źródło: MTK w Warszawie, ap)

Dodaj komentarz