ekslibris Wystawy

Roman Nowoszewski prezentuje w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu “Druczki bez przyszłości”

Warszawska Galeria Ekslibrisu zaprasza na  V Wystawę Kalendarzyków Listkowych ze zbioru Romana Nowoszewskiego pt. “Druczki bez przyszłości”


Po raz kolejny Roman Nowoszewski pochwalił się swymi zbiorami kalendarzy listkowych, czyli takimi miniaturowymi, wielkości wizytówki, gdzie jedna strona to całoroczne zwykle kalendarium, a druga to “grafika” – tu pisana w cudzysłowie, gdyż w zależności od lat wydania z tą prawdziwą sztuką miały różny związek. Podziwiamy więc świetne kalendarzyki-reklamy LOT-u z pierwszych lat 70. XX w. (tu wg projektu mistrza Janusza Grabiańskiego), a obok coraz bardziej tandetne pomysły domorosłych grafików, reklamujących firmy znajomych, i tak modne nagie panienki – to już lata 90. Ale taka jest uroda tego typu druków ulotnych.

Ile takich druczków liczy kolekcja R. Nowoszewskiego, cenionego bibliofila? Tysiące. Jak sam mówi, zbierał i zbiera “wszystko”. Trafiły się więc również kalendarzyki listkowe. Dla wzbogacenia ich zbioru zwrócił się do czytelników “Rozrywki”, w redakcji której wówczas pracował, o nadsyłanie tych im niepotrzebnych. Efekt przerósł oczekiwania, a gdy dołączyli do darczyńczów bibliofile, którzy szczodrze dzielą się z kolegami zbędnymi im drobiazgami, oraz znajomi i znajomi znajomych, to okazało się, że powstała wcale pokaźna kolekcja. Co prawda z roku na rok lista darów była coraz krótsza, a w ubiegłym roku liczyła sztuk… jedna.

Cóż, chyba nikt już nie wydaje kalendarzyków listkowych. W dobie smartfonów ich strona praktyczna zanikła.

Jak porządkuje R. Nowoszewski swój zbiór? – wg tematów, czego przykłady mamy na wystawie: np. biznes, exlibrisy, drukarnie, kobieta, sztuka… Zdecydowanie przeważają prostokątne kalendarzyki kartonowe, choć trafił się taki z lat 20. ubiegłego wieku na metalu (najstarszy w zbiorach R. Nowoszewskiego kalendarzyk polski) i wymyślny, bo figuralny i składany na pół z 1892 roku – reklamówka jakiejś szwajarskiej pijalni czekolady. W Warszawskiej Galerii Ekslibisów oglądamy tylko niewielką część jego zbiorów.

Roman Nowoszewski, filolog polonista, emerytowany redaktor, bibliograf, regionalista, członek Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie.

Dodaj komentarz